BIEFF 2012: Festival International de Film Experimental

    0
    356

    BIEFF, singurul festival de film experimental din București revine între 20 și 25 noiembrie 2012 cu cea de-a treia ediție, desfășurată la cinematografele Elvira Popescu și Scala, oferind din nou amatorilor cinematografiei de avangardă multe proiecții interesante.

    În cadrul BIEFF, publicul va putea urmări Colecția Cinema a prestigiosului Muzeu Național de Artă Modernă Centre Pompidou din Paris, repertoriul de documentare experimentale prezentat de "Cannes-ul documentarelor" (PARADOCS), cum e supranumit IDFA – Festivalul Internațional de Film Documentar Amsterdam sau o selecție impresionantă de scurtmetraje din cinema-ul experimental austriac (SIXPACKFILM).

    Începând cu această ediție, Președintele onorific este regizorul Peter Greenaway, invitat special al edițiilor anterioare. Printre cele mai importante filme artistice ale sale se numără Drowning by Numbers, 8 1/2 Women sau The Pillow Book.

    Daca în deschidere vom urmări ultima producție Kim Ki-Duk – Pieta, premiată cu Leul de Aur la Veneția in 2012, BIEFF se va închide cu proiecția noului său film Goltzius And The Pelican Company.

    Intrarea este liberă la toate manifestațiile BIEFF, în limita locurilor disponibile.

     

    PROGRAM COMPLET

    18 – 21.11  Workshop de Film Experimental în colaborare cu NISI MASA

     

    MARȚI  20.11.2012

    Cinema Scala

     19.00 – 22.00  Ceremonia de deschidere

    The Wholly Family (r: Terry Gilliam/ Italia,  2011) 20’

    Pieta(r: Kim Ki-Duk/ Republica Coreea, 2012) 104’

     

    MIERCURI 21.11.2012

    Cinema Scala

    18.00 – 20.00  Premiera filmelor realizate în cadrul Workshop-ului NISI MASA

    20.30 – 22.30  Competiție Internațională 1

    Addicted(23’, Germania, 2011)

    7 Dreams(10’, România, 2012)

    A Place To Come(8’, Italia, 2011)

    Players(8’, Olanda, 2010)

    The Human Factor(28’, Franța, 2011)

    Connection Lost(11’, România, 2012)

    Internal Displacements(15’, Franța, 2010)

    The Fisherman(10’, Mexic, 2011)

     

    JOI 22.11.2012

    Cinema Elvira Popescu

    12.00 – 14.00  Seminar cu François Bonenfant, Head of StudiesLe Fresnoy

    21.00 – 23.00  Program SpecialQuinzaine Des Realisateurs

    Drawn From Memory(30’, Polonia, 2011)

    Enraged Pigs(10', Brazilia, 2012)

    Konigsberg(18’, Franța, 2012)

    The Curse(16', Maroc, 2012)

    The Living Dead(20’, Brazilia, 2012)

     

    Cinema Scala

    18.00 – 20.00  Competiție Internațională 2

    Human (25’, Norvegia, 2009)

    Glucose(6’, Franța/România, 2012)

    God moves on the water(3’, Germania, 2008

    Hope(11’, Canada, 2011)

    Confessions (9’, România, 2011)

    Road(5’, România, 2011)

    Rita(19, Italia, 2009)

    Timi (12’, România, 2010)

    57.600 Seconds Of Invisible Night And Light(6’, Italia, 2009)

    20.30 – 22.30  Program SpecialFestivalul Internațional de Scurt Metraj Oberhausen

    Snow Tapes(14', Israel/Palestina, 2011)

    Reframing The Artist(35', Olanda, 2010)

    Mercúrio(18', Portugalia, 2010)

    Achill (9’, Germania, 2012)

    Odete(16', Brazilia, 2012)

     

    VINERI 23.11.2012

    Librăria Bastilia

    14.00 – 16.00 – Seminar: "Secretele producției și distribuției de film experimental în Europa", cu invitații speciali BIEFF

     

    Cinema Elvira Popescu

    18.00 – 20.00  Program Special: Centre Pompidou

    Ghosts Before Breakfast(6’, Germania, 1928)

    An Andalusian Dog(16’, Franța, 1928)

    The Starfish(21’, Franța, 1928)

    The Seashell And The Clergyman(41’, Franța, 1928)

    20.30 – 22.30 Program Special: Le FresnoyStudio National Des Arts Contemporains

    Via(19’, Franța, 2010)

    The Generation Of Sacrifice(20’, Franța, 2011)

    The Recall Of The Songbird(9’, Franța, 2010)

    The Salt Boulder(21’, Franța, 2012)

    Morning Of Saint Anthony’s Day(25’, Franța/Portugalia, 2012)

     

    Cinema Scala

    18.30 – 20.30  Competiție Internațională 3

    The Last Bus(17’, Slovacia, 2011)

    Moving Stories(7’, Belgia, 2011)

    Early Rising France(22’, Franța, 2011)

    The Meaning Of Style(5’, Malaezia, 2012)

    We Lived Our Ordinary Lives(19’, Olanda, 2012)

    From Tokyo(10’, Rusia, 2011)

    Einspruch VI(17’, Elveția, 2012)

    21.00 – 23.00  Program Special: SIXPACKFILMAustria

    Body Trail(8', Austria, 2008)

    Nightstill(9', Austria, 2008)

    Stick Climbing(14', Austria/Elveția, 2010)

    Apnoe (10', Austria, 2011)

    Hotel Roccalba(10', Austria, 2008)

    Hypercrisis(17', Austria, 2012)

    Empty Rooms(17', Austria, 2012)

     

    SÂMBĂTĂ – 24.11.2012

    Cinema Scala

    14.30 – 16.30  Program SpecialEYE Film Institute NetherlandsINTERIORS

    Daughters(23', Olanda, 2011)

    Tape Generations(3', Olanda, 2011)

    Motor(9', Olanda, 2012)

    Lighthouse(19', Olanda, 2012)

    Tampopo Head And The Name Of The Dog(18', Olanda, 2011)

    The Living Room(9', Olanda, 2011)

    17.00 – 19.00  Competiție Internațională 4

    The Finnish Cow(20’, România, 2012)

    At The Formal(8’, Australia, 2010)

    Horizon(9’, România, 2012)

    Puzzle(3’, România, 2011)

    Bloodrop(7’, Rusia, 2011)

    The Waves (22’, Portugalia, 2012)

    A Curious Conjunction Of Coincidences(9’, Olanda, 2011)

    Meteor(15’, Germania, 2011)

    19.30 – 21.30  Competiție Internațională 5

    The Man That Got Away(25’, Canada, 2012)

    Impossible Exchange(10’, Liban, 2011)

    Diary Of Pamplona(17’, Argentina, 2011

    Mens Sana In Corpore Sano(22’, Brazilia, 2011)

    Absorbed (11’, România, 2012)

    Shelter(16’, Indonezia, 2011)

    22.00 – 24.00  Proiecție Specială

     

    DUMINICĂ – 25.11.2012

    Cinema Scala

    14.00 – 16.00  Program Special: Experimente Cinematografice Românești

    Aequinoctium(4', România, 2012)

    Casual (4', România, 2012)

    Collective Identity(15', România, 2012)

    Donna Must Die(12', România, 2012)

    Florentina(9', România, 2012)

    Imaginary Borders(4', România, 2011)

    Kinoglaz Feat. Natural Born Vlogger(7', România, 2012)

    Mask(5', România, 2012)

    Return To Earth(1', România, 2012)

    Rite Of Spring(8', România, 2010)

    Still Life, 20th C. (12', România, 2012)

    16.30 – 18.30 Program Special: Festivalul Internațional de Film Documentar Amsterdam IDFA – PARADOCS

    Crust(13', China, 2010)

    Henri Plaat(7', Olanda, 2010)

    I Will Forget This Day(25', Rusia, 2011)

    Printed Matter(29', Belgia, 2011)

    Boundary (17', SUA/Letonia, 2009)

    19.00 – 22.00  Ceremonia de închidere – Decernarea premiilor

    Goltzius And The Pelican Company (r: Peter Greenaway/ Olanda, 2012) 120'

    Galerie video

    LASĂ UN COMENTARIU

    Please enter your comment!
    Please enter your name here