Bucharest Music Film Festival


    Cand: 21 Jun - 30 Jun 2013
    Ora:11:00
    0
    143

    Dacă ești meloman sau vrei să încerci într-o seară o audiție de muzică clasică în mijlocul Bucureștiului, în aer liber, atunci trebuie să treci prin Piaţa George Enescu între 21-30 iunie, la Bucharest Music Film Festival – editia 2013.

    În fiecare zi, de la ora 18.30 va avea loc Ora de dans, urmată, între 19.30 – 21.00, de recitaluri live. În continuare, până la orele 23:00 sunt prezentate proiecţii de filme (înregistrări ale unor concerte şi spectacole de operă).

    Concertele vor fi susţinute de: Orchestra Naţională Radio, Orchestra Simfonică Bucureşti, Filarmonica din Craiova, Orchestra Spirit of Viena, Camerata Regală, Orchestra Silvestri, Ensemble Raro & Friends, Grupul Vocal ACAPELLA. Dirijorii care conduc aceste ansambluri muzicale vor fi: Tiberiu Soare, Benoit Fromanger, Jin Wang, Sebastian Gurtler, Costin Grigore. Nu în ultimul rând, printre soliştii care vor prezenta recitaluri se vor număra: Horia Mihail, Gabriel Croitoru, Alexander Bălănescu, Matei Ioachimescu.

    Accesul este gratuit, iar spaţiul este deschis zilnic între orele 11.00 – 23.00.

    Programul festivalului este următorul:

     

    VINERI, 21 IUNIE
    18:30 – 19:30      Ora de Dans
    19:30 – 21:00      Orchestra Sinfonia Bucureşti
                                   Dirijor Florin Totan
                                   Solişti: Irina Baiant (soprană), Cătălin Opriţoiu (flaut)
    21:00                     FILM: Sergiu Celibidache – Anton Bruckner, Simfonia a Va
     
     
    SÂMBĂTĂ, 22 IUNIE
    18:30 – 19:30        Ora de Dans
    19:30 – 21:00        Orchestra Naţională Radio
                                     Dirijor Tiberiu Soare
                                     Solişti: Ana Maria Donose (soprană), Maria Jinga (mezzo),
                                     Liviu Indricău (tenor), Daniel Pop (bariton)
    21:00                       FILM: Don Pasquale de G. Donizetti
     
     
    DUMINICĂ, 23 IUNIE
    18:30 – 19:30          Ora de Dans
    19:30 – 21:00          Orchestra Simfonică Bucureşti
                                       Dirijor Benoit Fromanger
                                       Solist: George Tudorache (vioară)
    21:00                         FILM: Saint Petersburg Night
     
     
    LUNI, 24 IUNIE
    19:00 – 19:30          Recital Silviu Dumitrache (pian)
    19:30 – 20:00          Recital Grupul Vocal Acapella
    20:00 – 21:00          Accordvibes
    21:00                         FILM: Spărgătorul de nuci de P.I. Ceaikovski
     
     
    MARŢI, 25 IUNIE
    19:30 – 21:00          Ensemble RARO & Friends
    21:00                         FILM: Daniel Barenboim – Concert aniversar
     
     
    MIERCURI, 26 IUNIE
    19:00 – 20:00          SonoMania
    20:00 – 21:00          Recital Horia Mihail (pian) şi Gabriel Croitoru (vioară)
    21:00                         FILM: Ballet Favorites
     
     
    JOI, 27 IUNIE
    19:30 – 21:00          Silvestri Orchestra
                                       Dirijor Tiberiu Soare
                                       Solist: Andrei Kivu (violoncel)
    21:00                         FILM: Joshua Bell – Ceaikovski, Sibelius, Beethoven
     
     
    VINERI, 28 IUNIE
    18:30 – 19:30          Ora de Dans
    19:30 – 21:00          Camerata Regală
                                       Dirijor Jin Wang
                                       Solişti: Matei Ioachimescu (flaut), Boris Lipov (flaut)
    21:00                         FILM: Turandot de G. Puccini
     
     
    SÂMBĂTĂ, 29 IUNIE
    18:30 – 19:30          Ora de Dans
    19:30 – 21:00          Filarmonica Oltenia
                                       Dirijor Costin Grigore
                                       Solist: Alexander Balanescu (vioară)
    21:00                         FILM: Rigoletto de G. Verdi
     
     
    DUMINICĂ, 30 IUNIE
    18:30 – 19:30          Ora de Dans
    19:30 – 21:00          Spirit of Viena Orchestra
                                       Dirijor Willy Büchler
                                       Solişti: Judith Halasz (soprană), Marco di Sapia (bariton)
    21:00                         FILM: Flautul fermecat de W.A. Mozart

    LASĂ UN COMENTARIU

    Please enter your comment!
    Please enter your name here