eXplore Dance Festival 2012

0
401

Nu avem parte de mult dans contemporan sau clasic in Bucuresti, dar suntem rasplatiti cu un festival mamut de dans contemporan/experimental in fiecare toamna: eXplore Dance Festival, care se va desfasura in acest an intre 15 septembrie si 21 octombrie .

Program:

Sambata 15 Septembrie

20:00 – ARCUB / Performance: A small guide on how to treat your lifetime companion, Jan Martens (BE/NL)

21:30 – ARCUB / Performance: Transformability, Willy Prager (BG/DE)

Duminica 16 Septembrie

17:00 – WASP / Performance: Plimbare sonora, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

Luni 17 Septembrie

20:00 – ARCUB / Performance: The end is near, Bloom! (HU)

Joi 20 Septembrie

19:00 – ARCUB / Films / Thierry de Mey & Clara van Gool

Vineri 21 Septembrie

20:00 – WASP / Performance: Fountain, Jeremy Wade / Björn & Björn (USA/DE)

21:00 – WASP / Films / Shorts 2012 & Dance Engine

Sambata 22 Septembrie

18:00 – WASP / Performance: Performance for a seated audience, Studio 5 (AT)

20:00  – WASP / Performance: Fountain, Jeremy Wade / Björn & Björn (USA/DE)

21:00 – WASP / Artist Talk: Jeremy Wade (USA/DE)

Duminica 23 Septembrie

20:00 – WASP / Performance: Lover of the pianist, Elina Pirinen (FI)

21:00 – WASP / Films / Point Taken 2 & BTD Interviews

Luni 24 Septembrie

10:00 – UNATC / Workshop: Light Design, Jan Beneš (CZ)

10:00 – WASP / Critical Endeavour: Igor Dobričić (RS/NL)

Marti 25 Septembrie 

10:00 – UNATC / Workshop: Light Design, Jan Beneš (CZ)

10:00 – WASP / Critical Endeavour: Igor Dobričić (RS/NE)

Miercuri 26 Septembrie

10:00 – UNATC / Workshop: Light Design, Jan Beneš (CZ)

10:00 – WASP / Critical Endeavour: Igor Dobričić (RS/NL)

Joi 27 Septembrie

10:00 – UNATC / Workshop: Light Design, Jan Beneš (CZ)

10:00 – WASP / Critical Endeavour: Igor Dobričić (RS/NL)

17:00 – CĂMINUL MOSES ROSEN / Performance: O istorie fizica, Centrul de Arta Comunitara Varsta4 (RO)

Vineri 28 Septembrie

10:00 – UNATC / Workshop: Light Design, Jan Benes (CZ)

10:00 – WASP / Critical Endeavour: Igor Dobričić (RS/NL)

19:00 – WASP / Performance: Ja Tady Ty Tam, Jan Beneš (CZ)

21:00 – UAUIM / Performance: Sideralis, Marianna Andrigo & Aldo Aliprandi (IT)

Sambata 29 Septembrie

20:00 – WASP / Performance: surface.territory, Magda Ptasznik (PL)

21:00 – WASP / Performance: When I don't dance I collect crystal balls, Magdalena Chowaniec & Mathieu Grenier (PL/AT/FR)

Duminica 30 Septembrie

19:00 – WASP / Performance: Don Kiewicz & Sancho Waniec, Agata Maszkiewicz & Magdalena Chowaniec (PL/AT)

20:00 – WASP / Performance: Animals are like water in water, Lucie Eidenbenz (CH)

20:30 – WASP / Performance: Series, Marko Milić (RS)

21:00 – WASP / Performance: The boiling point, Lucie Eidenbenz (CH)

21:30 – WASP / Artist talk: Lucie Eidenbenz & Marko Milić (CH/RS)

Luni 1 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

Marti 2 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

19:00 – WASP / Performance: Museum of Hygiene, Iva Sveshtarova & Willy Prager (BG/DE)

20:00 – WASP / Performance: booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE)

Miercuri 3 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

19:00 – WASP / Performance: Exercise for Choreography of Attention 'Point of No Return', Dalija

Aćin Thelander (RS)

20:00 – WASP/ Performance: booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE)

Joi 4 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

19:00 – WASP / Performance: Exercise for Choreography of Attention Point of No Return, Dalija Aćin Thelander (RS)

20:00 – WASP / Performance: booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE)

Vineri 5 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

20:00 – WASP / Films / Documentary

Sambata 6 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

19:00 – WASP / Performance: Out of any present, Sofia Dias & Vítor Roriz (PT)

21:00 – WASP / Lecture: Ivana Müller (HR/NL/FR)

Duminica 7 Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO

19:00 – WASP / Performance: White Noise, House of Bertha Dance Collective (BE/RO)

20:00 – WASP / Performance: forskning, Ingrid Cogne & Julien Ochala (FR/SE)

Luni 8 Octombrie

10:00 – WASP / Workshop: Beniamin Boar (RO/BE)

14:00 – ASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin

Marti 9 Octombrie

10:00 – WASP / Workshop: Beniamin Boar (RO/BE)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin(RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Este ceea ce este, Vlad Basalici (RO)

20:00 – WASP / The Heather Lang Show by Eleanor Bauer and Vice Versus, Eleanor Bauer & Heather Lang (BE/USA)

Miercuri 10 Octombrie

10:00 – WASP / Workshop: Beniamin Boar  (RO/BE)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Este ceea ce este, Vlad Basalici (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin(RO)

19:00 – WASP / Performance: HEAD(S), Mia Habib (NO)

21:00 – WASP / Performance HIP-HOP, Illstyle & Peace Productions (USA)

Joi 11 Octombrie

10:00 – WASP / Workshop HIP-HOP, Brandon 'Peace' Albright/ Illstyle & Peace Productions (USA)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin(RO)

14:00 – WASP / Performance Premiera: Este ceea ce este, Vlad Basalici (RO)

18:00 – WASP / Performance: Nesomn, Arcadie Rusu (RO)

20:00 – WASP / Performance: (anti)aging, Madalina Dan & Mihaela Dancs (RO)

21:00 – WASP / Performance: TEST_A_MENTAL, Paul Dunca & Krassen K. (BG)

Vineri 12 Octombrie

10:00 – Workshop HIP-HOP, Brandon 'Peace' Albright/ Illstyle & Peace Productions (USA)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin(RO)

17:00 – WASP / Performance: Absolute Fall (preview), Catrinel Catana (RO)

18:00 – WASP / Performance: you look as something I might know, Ana Catalina Gubandru

20:00 – WASP / Performance PREMIERE: Fat Chance Light Magic, Marina Albu, Maria(RO)

21:00 – WASP / SpectacoL PREMIERE: Zugzwang, Jean-Lorin Sterian (RO)

22:00 – WASP / Performance HIP-HOP, Illstyle & Peace Productions (USA)

Sambata 13 Octombrie

10:00 – Workshop HIP-HOP, Brandon 'Peace' Albright/ Illstyle & Peace Productions (USA)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin(RO)

17:00 – WASP / Film: Tracker, Constantin Georgescu (RO/DE)

18:00 – WASP / Performance: The more of us there are the faster we will reach our gool, Janez Janša (SI)

20:00 – WASP / Performance: Doom Room, Sergiu Matis (RO/DE)

22:00 – WASP / Performance: Duet, Sergiu Matis (RO/DE) & Vlaicu Golcea (RO)

Duminica 14  Octombrie

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

14:00 – WASP / Performance PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin (RO)

15:00 – WASP / Performance: Plimbare sonora, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

17:00 – WASP / Lecture-workshop: Janez Jansa (SI)

19:00 – WASP / Performance: The Thing Doesn’t Touch Me, Valentina de Piante Niculae

20:00 – WASP / Performance PREMIERE: Despre tandrete, Andreea Novac (RO)

21:00 – WASP / Performance: Dupa Traian si Decebal, Paul Dunca & Mihaela Michailov (RO)

22:00 – WASP / Party

Luni 15  Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

Marti 16  Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

10:00 – WASP / Workshop: Wee/Francesco Scavetta (NO/IT)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

Miercuri 17  Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

10:00 – WASP / Workshop: Wee/Francesco Scavetta (NO/IT)

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

Joi 18  Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

14:00 – WASP / Instalatie: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Instalatie: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

Vineri 19  Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

14:00 –  WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

20:00 – WASP / Performance: Surprised body project, Wee/Francesco Scavetta (NO/IT)

21:00 – WASP/ Films / Documentary

Sambata 20 Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

14:00 – ASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

20:00 – WASP / Performance: Surprised body project, Wee/Francesco Scavetta (NO/IT)

21:00 – WASP / Films / Thierry de Mey

Duminica 21 Octombrie

10:00 – WASP / MEET THE NEXT GENERATION

14:00 – WASP / Installation: Pasarea care-ti musca auzul, Maria Balabas & Daria Ghiu (RO)

18:00 – WASP / Installation: Diggin' Up 2, Superamas (AT/FR/BE)

20:00 – WASP / Performance: Dry Act #2: South Domino, Adrián Minnkowicz & Anne- Linn Akselsen / Human Works (BE)

22:00 – WASP: Party

Biletele vor fi puse in vanzare cu 1 ora inainte de inceperea spectacolelor.

Biletul costa 10 lei/spectacol sau 15 lei/ZI

Biletele pentru spectacolul BOOTY LOOTING/ ULTIMA VEZ costa 20 lei

Bilet reprezentatii PLATFORMA la WASP: 10 lei/spectacol; 20 lei/ZI

La filme intrarea este libera.

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here