eXplore dance festival


Cand: 01 Oct - 16 Oct 2011
0
322

Incepand cu 1 si pana pe 16 octombrie, va avea loc a sasea editie a Festivalului de dans contemporan si performance din Bucuresti, cu un program de 30 de spectacole si proiectia a 21 de filme de dans deschise publicului, plus cateva workshop-uri si discutii cu artistii.

Spectacolele (de dans sau teatru+dans, pentru ca multe dintre ele se folosesc ca forma de expresie si de voce) sunt destul de aride si experimentale/conceptuale. Gasiti mai jos fragmente din majoritatea show-urilor (sau fragmente din alte spectacole ale artistilor anuntati).

Recomandarile Postmodern sunt  1: Songs spectacol al coregrafei Nicole Beutler, care va avea loc pe 1 octombrie ora 19:00 la MNAC, si The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin, spectacol de Thomas Steyaert si Raul Maia, care va avea loc pe 14 octombrie ora 21:00 tot la MNAC.

In timpul festivalului se vor desfasura si rezidentele artistice Jardin d'Europe.

Programul il gasiti mai jos. Urmeaza sa fie anuntate si filmele care vor fi proiectate in cadrul festivalului.

Oct.1

  • Nicole Beutler – 1:songs – MNAC / 19:00
  • Nicole Beutler – Prelegere – MNAC / 20:00
  • Pieter Van Den Bosch – performance/instalatie – MTR / 22:00
  • Filme despre dans – MTR / 22:30

Oct.2

  • Sanja Mitrovic – A Short History of Crying – MNAC / 19:00
  • Boris Charmatz – Improvisation – MNAC / 21:00
  • Filme despre dans – MTR / 22:00

Oct.3

  • Filme despre dans – MTR / 22:00

Oct.4

  • Tiago Rodrigues/Mundo Perfeito – If a window would open – MNAC / 19:00
  • Ivo Dimchev – I-ON – MNAC / 21:00

Oct.5

  • Meg Stuart/Philipp Gehmacher/Vladimir Miller – The Fault Lines – MNAC / 19:00 / 21:00

Oct.6

  • An Verstraete – The angry girl – MNAC / 19:00
  • Anna Mendelssohn – Cry me a river – MNAC / 21:00

Oct.7

  • Aleksandra Borys – Lost in details – MNAC / 19:00
  • Daniel Linehan – Zombie Aporia – MNAC / 20:00

Oct.8

  • Meg Stuart – Soft Wear – MNAC / 19:00
  • Meg Stuart – Signs of Affection – MNAC / 19:30
  • Philipp Gehmacher – Walk+Talk – MNAC / 20:00
  • Philipp Gehmacher – discutie cu artistul – MNAC / 21:00
  • Filme despre dans – MTR / 22:00

Oct.9

  • Fanni Futterknecht – I almost love you – MNAC / 19:00
  • Eszter Salamon – Dance for nothing – MNAC / 20:00
  • Eszter Salamon – discutie cu artistul – MNAC / 20:45
  • Filme despre dans – MTR / 22:00

Oct.10

  • Valerie Oberleithner – Splendid Isolation – MNAC / 19:00
  • Begum Erciyas – Match – MNAC / 21:00

Oct.11

  • Sofia Dias & Vitor Roriz – A gesture that is nothing but a threat – MNAC / 19:00
  • Anna MacRae – Loud Enough – Teatrul Odeon / 21:00

Oct.12

  • Dragana Alfirevic – Are made of this – MNAC / 19:00
  • Valentina de Piante – The thing doesn't touch me (PREMIERA) – Teatrul Odeon / 21:00

Oct.13

  • Clement Layes – Allege – MNAC / 19:00
  • Maria Baroncea, Eduard Gabia si Dragana Bulut – Eionometry (PREMIERA) – MNAC / 20:00

Oct.14

  • Fanni Futterknecht – work in progress  – MNAC / 19:00
  • Cecilia Lisa Eliceche – Cow's Theory (PREMIERA) – MNAC / 20:00
  • Raul Maia & Thomas Steyaert – The Ballet of Sam Hogue and Augustus Benjamin – MNAC / 21:00

Oct.15

  • Jonathan Burrows & Matteo Fargion – Cheap Lecture and The Cow Piece – MNAC / 19:00
  • Ceremonie Prix Jardin d'Europe si petrecere – MTR / 21:00

Oct.16

  • Prezentarea cartii – Jonathan Burrows, Choreographer's hand book – MNAC / 18:00
  • Benoit Lachambre/Cullberg Ballet – JJ's voices – MNAC / 20:00

Pretul biletelor este de 10 lei pe spectacol sau 15 lei pe seara si se pun in vanzare cu o ora inainte de inceperea spectacolelor.

Sursa:  http://www.exploredancefestival.ro

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here