Festivalul Filmului European 2014


Cand: 09 May - 15 May 2014
0
529

Cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului Filmului European va debuta de Ziua Europei, pe 9 mai, și se va desfăşura la București până pe 15 mai, și la Târgu Mureș între 16 și 18 mai. La București vor fi proiectate peste 30 de filme provenind din majoritatea țărilor Uniunii Europene. Au fost selectate dintre cele mai recente producții europene, concludente pentru universul aparte al cinematografiei europene. 

 

Proiecțiile vor avea loc la Cinema Studio și la Cinema Elvira Popescu, iar accesul este gratuit în limita locurilor disponibile. Înaintea fiecărei proiecții, spectatorii trebuie să obțină un tichet de loc (cu valoare 0) de la casieria cinematografelor. La Gala de deschidere, accesul se face pe bază de invitație. 

Programul complet este următorul:

Cinema Studio

Vineri 9 mai

19:30 Gala de deschidere a Festivalului Filmului European

                Miss Violență / Miss Violence – Alexandros Avranas / Grecia / 2013 / 99’

Sâmbătă 10 mai

15:00 Ziua Filmului Studențesc – Brigada neagră / Idle / Mâine, Bach / Rio 2016 / Vibrația – UNATC Romania / 2013 / 114’

17:30 Călătoria / A trip – Nejc Gazvoda / Slovenia / 2011 / 81’

19:00 Shorts by Adrian Sitaru – Counterpart / Excursie / 2013 / 60’

20:30 Don Juanii / The Don Juans – Jirí Menzel Cehia / 2013 / 102’

Duminică 11 mai

15:00 Eterna întoarcere a lui Antonis Paraskevas / The Eternal Return of Antonis Paraskevas – Elina Psykou / Grecia / 2013 / 88’

17:00 Shell – Scott Graham / Marea Britanie / 2012 / 90’ (15)

19:00 Fiul a fost / It Was the Son – Daniele Ciprì / Italia / 2012 / 90’

21:00 Adio, buni / Granny's Funeral – Bruno Podalydès / Franța / 2013 / 100’

Luni 12 mai

18:00 Excentricitățile unei blonde / Eccentricities of a Blonde-Haired Girl – Manoel de Oliveira / Portugalia / 2009 / 64’

19:15 Straniul caz al Angelicăi / The Strange Case of Angelica – Manoel de Oliveira / Portugalia / 2010 / 97’

21:00 Lunetistul / The Shooter – Annette K. Olesen / Danemarca / 2013 / 90’ (15)

Marți 13 mai

18:00 Câte-o armă-n fiecare mână / A Gun in Each Hand – Cesc Gay / Spania / 2012 / 94’

20:00 Cântece pentru un muzeu / Songs for a Museum – Eliza Zdru / România / 2013 / 63’ (doc.)

Miercuri 14 mai

18:00 Dragostea iubește coincidenţele / Love loves coincidences – Ömer Faruk Sorak / Turcia / 2011 / 97’

20:00 Tura divină / Heavenly Shift – Márk Bodzsár / Ungaria / 2013 / 100’

Joi 15 mai

18:00 Copiii din Kinshasa / Kinshasa Kids – Marc-Henri Wajnberg / Belgia / 2012 / 85’

20:00 Fish N' Chips / Pește și cartofi prăjiți – Elias Demetriou / Cipru / 2011 / 102’ (18)

 

Cinema Elvira Popescu

Vineri 9 mai

18:00 Băieții și Guillaume, la masă! / Me, Myself and Mum Guillaume – Gallienne / Franța / 2013 / 85’

20:00 McCullin – David Morris, Jacqui Morris / Marea Britanie / 2012 / 91’ (doc.) (15)

Sâmbătă 10 mai

15:00 Sufletul cântului / Soul of the Song – Cartoon Salon / Irlanda / 2011 / 40’ (animație)

16:00 Aventurile lui Tadeo Jones / Tad, the Lost Explorer – Enrique Gato / Spania / 2012 / 92’ (animație)

17:45 Fantomele din Piramida / The Ghost of Piramida – Andreas Koefoed / Danemarca / 2012 / 57’ (doc.)

19:00 Canibalul vegetarian / Vegetarian Cannibal – Branko Schmidt / Croația / 2012 / 85’

20:30 Maratonul / The Marathon – Diederick Koopal / Olanda / 2012 / 107’

Duminică 11 mai

15:00 Germaine – Frank van Mechelen / Belgia / 2011 / 100’

17:00 Septembrie / September – Penny Panayotopoulou / Grecia / 2013 / 105’

19:00 Ultimii pirați din Marea Neagră / The Last Black Sea Pirates – Svetoslav Stoyanov / Bulgaria / 2013 / 72’ (doc.)

20:30 București, unde ești? / Where Are You Bucharest? – Vlad Petri / România / 2014 / 76’ (doc.)

Luni 12 mai

18:00 Casa bântuită / A Magnificent Haunting – Ferzan Özpetek / Italia / 2012 / 105’

20:00 La limita de jos a cerului / The Unsaved – Igor Cobileanski / Moldova / 2013 / 82’

Marți 13 mai

18:00 Max Beckmann – Michael Trabitzsch / Germania / 2013 / 93’ (doc.)

20:00 Păpușa / True story of Papusza – Krzysztof Krauze & Joanna Kos-Krauze / Polonia / 2013 / 131’

Miercuri 14 mai

16:30 Miss Violență / Miss Violence – Alexandros Avranas / Grecia / 2013 / 99’

18:30 21 de metode de a distruge o căsnicie / 21 Ways to Ruin a Marriage – Johanna Vuoksenmaa / Finlanda / 2013 / 89’

20:00 Noua Call Girl / Call Girl – Mikael Marcimain / Suedia / 2013 / 140’ (15)

Joi 15 mai

18:00 Călătorie în Portugalia / Journey to Portugal – Sérgio Tréfaut / Portugalia / 2011 / 70’

20:00 Gala de închidere a Festivalului Filmului European

Soldatul Jane / Soldier Jane – Daniel Hoesl / Austria / 2013 / 80’

 

Detalii despre filmele proiectate poţi găsi pe site-ul festivalului.

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here