Festivalul Filmului Francez 2013


Cand: 01 Nov - 10 Nov 2013
0
387

Cea de-a șaptesprezecea ediție a Festivalului Filmului Francez, desfășurată între 1 și 10 noiembrie 2013, vine cu o noutate interesantă pentru publicul care va trece pragul Cinematografului Elvira Popescu. Programul din acest an include filme considerate de debut ale tinerei generații de regizori francezi (primul sau al doilea lungmetraj al carierei lor), iar spectatorii vor trebui să aleagă cele mai reușite filme dintre cele 8 aflate în competiție și astfel să-și spună cuvântul asupra celui mai nou val de cinematografie franțuzească. Filmului ales de public i se va acorda Premiul Publicului TV5 Monde.

Printre filmele pe care le vei putea vedea la Festival se numără și documentarul românesc  Afacerea Tănase, semnat de Ionuț Teianu (scenaristul comediei românești Despre oameni și melci), Camille Claudel, 1915 cu Juliette Binoche în rol principal, Populaire – cel mai recent film al lui Romain Duris (Mood Indigo) și, bineinteles, La vie d’Adele. În program este anunțat și proiecția unui film surpriză, care va avea loc vineri seară (8 noiembrie), de la ora 22:20.

Uneia dintre cele mai prolifice regizoare ale Frantei ultimilor ani, Claire Denis, Festivalul Filmului Francez îi dedică o retrospectivă, așa că vei putea vedea filme ca 35 Rhums sau Beau Travail în așteptarea celui mai nou film al acesteia, Les Salauds.

 Biletul pentru o singură intrare te costă 10 RON, iar abonamentele pentru festival costă 50 RON (la cele 8 filme din competiție), respectiv 30 RON pentru retrospectiva Claire Denis (6 filme).

Festivalul oferă și reduceri pentru studenți: aceștia vor plăti 30 RON pentru abonamentul întreg și 20 RON pentru filmele din restrospectiva Claire Denis. 

 

PROGRAM

VINERI 1 NOIEMBRIE

18.00 : « L'Affaire Tanase » de Ionuț Teianu (56' /documentar / România / 2012,2013) (Secțiunea Ecran larg / proiecție urmată de dezbatere – în prezența regizorului)

20.30 : « Populaire » de Regis Roinsard (1h51' / comedie / Franța / 2012) (Secțiunea Comedie)

 

SÂMBĂTĂ 2 NOIEMBRIE

11.00 : « Aya de Yopougon » de Marguerite Abouet și Clément Oubrerie (1h24' / animație / Franța, Belgia / 2013) (Secțiunea Junior)

14.00 : « S'en fout la mort » de Claire Denis (1h31' / dramă / Franța / 1990) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Stella » de Vanina Vignal (1h17' / documentar / Franța / 2007) (Secțiunea Ecran Larg / proiecție urmată de dezbatere în prezența regizoarei)

18.00 : « Comme des frères » de Hugo Gélin (1h41' / comedie / Franța / 2011) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Les Lignes de Wellington » de Valeria Sarmiento (2h31' / război, istoric / Franța / 2012) (Secțiunea Ecran Larg)

 

DUMINICĂ 3 NOIEMBRIE

11.00 : « Allez raconte! » de Jean-Christophe Roger (1h17' / animație / Franța, Belgia, Luxemburg / 2010) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « Trouble Everyday » de Claire Denis (1h40' / thriller, horror, erotic / Franța, Japonia / 2001) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Les Seigneurs » de Olivier Dahan (1h33' / comedie / Franța / 2012) (Secțiunea Comedie)

18.00 : « Les Rencontres d'après minuit » de Yann Gonzalez (1h31' / comedie dramatică / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Le Temps de l'aventure » de Jérôme Bonnell (1h45' / comedie dramatică / Franța / 2013) (Secțiunea Panorama)

 

LUNI 4 NOIEMBRIE

18.00 : « La Bataille de Solférino » de Justine Triet (1h34' / dramă / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Beau travail » de Claire Denis (1h29' / dramă, război / Franța / 1999) (Secțiunea Retrospectivă)

 

MARȚI 5 NOIEMBRIE

18.00 : « Les Gouffres » de Antoine Barraud (1h05' / dramă / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Cherchez Hortense » de Pascal Bonitzer (1h40' / comedie / Franța / 2012) (Secțiunea Comedie)

 

MIERCURI 6 NOIEMBRIE

18.00 : « La Belle vie » de Jean Denizot (1h33' / aventură / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție / proiecție urmată de dezbatere în prezența regizorului)

20.30 : « Les Gamins » de Anthony Marciano (1h35' / comedie / Franța / 2012) (Secțiunea Comedie)

 

JOI 7 NOIEMBRIE

16.00 : « La Fille du 14 juillet » de Antonin Peretjatko (1h28' / comedie / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție)

18.00 : « Camille Claudel, 1915 » de Bruno Dumont (1h31' / biografie / Franța / 2013) (Secțiunea Panorama)

 

VINERI 8 NOIEMBRIE

18.00 : « Rengaine » de Rachid Djaïdani (1h15' / comedie dramatică / Franța / 2010) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « L'Intrus » de Claire Denis (2h10' / dramă / Franța / 2004) (Secțiunea Retrospectivă)

22.20 :    Film surpriză

 

SÂMBĂTĂ 9 NOIEMBRIE

11.00 : « Couleur de peau : Miel » de Jung și Laurent Boileau (1h15' / animație / Franța, Belgia / 2012) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « 35 rhums » de Claire Denis (1h40' / dramă / Franța / Germania / 2008) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « La Désintégration » de Philippe Faucon (1h18' / drama / Franța / 2011) (Secțiunea Panorama)

18.00 : « 2 automnes 3 hivers » de Sébastien Betbeder (1h30' / comedie / Franța / 2013) (Secțiunea Competiție)

20.30 : « La Cage dorée » de Ruben Alves (1h31' / comedie / Franța, Portugalia / 2012) (Secțiunea Comedie)

Decernarea Premiului Publicului TV5 Monde – Gala de închidere

 

DUMINICĂ 10 NOIEMBRIE

11.00 : « Couleur de peau : Miel » de Jung și Laurent Boileau (1h15' / animație / Franța, Belgia / 2012) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « White Material » de Claire Denis (1h42' / dramă / Franța, Camerun / 2010) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Après le silence » de Vanina Vignal (1h30' / documentar / Franța, România / 2013) (Secțiunea Ecran larg, proiecție urmată de dezbatere)

 

19.00 : « La vie d’Adèle » de Abdellatif Kechiche (2h59' / comedie dramatică / Franța / 2013) (Secțiunea Panorama, Palme d’or la Festivalul de Film de la Cannes în 2013)

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here