Festivalul George Enescu 2013 – editia a XXI-a


    Cand: 01 Sep - 28 Sep 2013
    0
    553

    În 2007, The Guardian declara că festivalul de tradiție de la Salzburg are acum un rival, referindu-se la Festivalul George Enescu. Ba chiar pomenea şi de bulevardele umbroase, de clădirile elegante de pe Victoriei și de senzaţia aproape mediteraneană pe care ți-o dă Bucureștiul. 

    Totul a început pe 4 septembrie 1958, la trei ani de la moartea compozitorului George Enescu. Festivalul urma să se desfăşoare din trei în trei ani, dar a fost întrerupt ulterior şi reluat în 1991, iar din 1995, Festivalul are loc o dată la doi ani. 

    Fiecare ediţie Festivalul George Enescu a găzduit unele dintre cele mai importante personalităţi ale muzicii clasice internaţionale. Ediţia de anul acesta, cea a XXI-a, îi aduce la Bucureşti pe dirijorii Daniel Barenboim şi Mariss Jansons, pe pianiştii Radu Lupu, Murray Perahia, Pinchas Zuckerman, Maxim Vengerov şi Evegeny Kissin

    Ediţia XXI aduce şi formaţii şi artişti precum: orchestra Rundfunk Sinfonieorchester Berlin – care va prezenta Tetralogia lui Wagner, Pittsburgh Symphony Orchestra, National Philharmonic of RussiaCamerata Salzburg, Vortice Dance Company şi pe celebrul actor John Malkovich, narator în spectacolul Comedia infernală. Confesiunile unui criminal în serie, pus în scenă de Wiener Akademie.

    Ediţia are programate 78 concerte şi spectacole la Bucureşti, 11 în ţară, 9 în cadrul Seriei „Alte evenimente" şi 42 – 50 de concerte în cadrul programul „Piaţa Festivalului". De asemenea, anul acesta, Festivalul „George Enescu" iese din sălile de spectacol cu transmisii în direct la cinema şi în spaţii publice (Cetatea istorica din Alba Iulia, Institutul Francez). Concertele sunt transmise şi pe site-ul www.festivalenescu.ro, în premieră, alături de transmisiile radio. Tot în premieră, concertele Festivalului vor fi difuzate, în direct, duminică, la TVR 1, TVR 2, TVR HD.

    Există chiar și o aplicaţie pentru mobil, care poate fi descărcată gratuit aici, fiind creată pentru a uşura urmărirea programului Festivalului.

    Structura Festivalului constă în șase serii de evenimente de muzică clasică, dar și contemporană, de la muzică simfonică și corală la operă și balet: Mari orchestre ale lumii, Recitaluri și orchestre camerale, Concertele de la miezul nopții, Muzica secolului XXI & Enescu și contemporanii săi, Operă și balet, Seria Wagner.

    Mai jos găsiţi programul concertelor din categoria Mari orchestre ale lumii. Programul complet al festivalului poate fi consultat aici.

    Biletele (cele care mai sunt disponibile) pot fi găsite pe www.eventim.ro sau în magazinele din rețeaua Eventim din toată țara: Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas, birourile Eventim din București.

     

    Duminică, 10.09
    19:30 – STAATSKAPELLE BERLIN (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Daniel Barenboim
    Solist: Radu Lupu – pian
    Program:
    G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
    L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
    Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

     

    Luni, 02.09
    19:30 – STAATSKAPELLE BERLIN (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Daniel Barenboim
    Solist: Radu Lupu – pian
    Program:
    W.M. Mozart – Concertul nr. 10 pentru două piane în Mi bemol Major K365
    Solişti: Daniel Barenboim, Radu Lupu
    G. Verdi – “Quattro pezzi sacri” (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
    Solist: Laura Chera

     

    Marţi, 03.09
    19:30 – PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului) 
    Dirijor: Manfred Honeck 
    Solistă: Yuja Wang – pian
    Program:
    P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23 
    D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

     

    Miercuri, 04.09
    17:00 – NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA (Sala Mare a Palatului) 
    Dirijor: Vladimir Spivakov 
    Solist: Sergey Dogadin– vioară
    Program:
    G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră in Re Major op. 27 "Săteasca" 
    E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
    C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
    S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

     

    Joi, 05.09
    19:30 – ORCHESTRE DE PARIS (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Paavo Järvi
    Program:
    H. Berlioz – Uvertura la "Le Corsaire" H 101
    B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
    Solistă: Vilde Frang – vioară
    C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78
    Solist: Thierry Escaich – orgă

     

    Vineri, 06.09
    19:30 – ORCHESTRE DE PARIS (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Paavo Järvi
    Program:
    G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
    S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

     

    Sâmbătă, 07.09
    19:30 – CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU” (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Leo Hussain
    Dirijorul corului: Iosif Ion Prunner
    Program:
    A. Schönberg – Gurre-Lieder

     

    Duminică, 08.09
    19:30 – ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Lawrence Foster
    Program:
    D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
    J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
    Solişti : Pinchas Zukerman – vioară, Amanda Forsyth – violoncel
    M. Ravel – Rapsodie espagnole
    M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
    M. Ravel – Alborada del Gracioso
    M. Ravel – Bolero

     

    Luni, 09.09
    19:30 – ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Juraj Valcuha
    Solistă: Anna Tifu – vioară (laureată a Concursului Internaţional "George Enescu" – 2007)
    Program:
    G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
    Philip Glass – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
    M. Ravel – Tzigane, rapsodie pentru vioară şi orchestră op. 76 (1924)
    I. Stravinski – Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

     

    Marți, 10.09
    19:30 – ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE DELLA RAI (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Juraj Valcuha
    Program:
    O. Respighi – Poemul simfonic "Fontane di Roma"
    Cl. Debussy – "Marea", trei schiţe simfonice pentru orchestră L 109
    M. Ravel – "Daphnis şi Chloe", fragmente din baletul în trei părţi imaginat de M. Fokin

     

    Miercuri, 11.09
    19:30 – ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Antonio Pappano
    Program:
    M. Ravel – "Une barque sur l’océan" (partea a 3-a din suita "Miroirs") op. 43a
    G. Enescu – Poemul simfonic "Vox Maris" op. 31
    Solist : Marius Vlad Budoiu – tenor
    A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 "Din lumea nouă"

     

    Joi, 12.09
    19:30 – ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Antonio Pappano
    Program:
    G. Verdi – Requiem
    Solişti: Liudmyla Monastyrska – soprană, Ekaterina Semenchuk – mezzo-soprană, Saimir Pirgu – tenor, Rene Pape – bas

     

    Vineri, 13.09
    19:30 – LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Vladimir Jurowski
    Solist: Anika Vavic – pian
    Program:
    N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
    S. Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 26
    A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

     

    Sâmbătă, 14.09
    20:00 – LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Vladimir Jurowski
    CORUL ACADEMIC RADIO
    Dirijor: Dan Mihai Goia
    Solist: Leonidas Kavakos– vioară
    Program:
    J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
    G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

     

    Marți, 17.09
    19:30 – DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Semyon Bychkov
    Solist: Gautier Capuçon – violoncelç
    Program:
    G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8
    G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

     

    Miercuri, 18.09
    19:30 – DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Semyon Bychkov
    Solist : Katia și Marielle Labèque – pian
    Program:
    M. Ravel – Suita pentru pian "Le Tombeau de Couperin" (1918)
    F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
    C. Franck – Simfonia în re minor

     

    Vineri, 20.09
    19:30 – ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO (Sala Mare a Palatului)
    ORCHESTRA de CAMERĂ RADIO
    CORUL ACADEMIC RADIO
    CORUL DE COPII RADIO

    Dirijor: James Judd
    Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia
    Dirijorul Corului de copii: Voicu Popescu
    Program:
    B. Britten – War Requiem op. 66
    Solişti: Michaela Kaune– soprană, Kim Begley – tenor, Adrian Eröd – bariton
    Spectacol subtitrat în limba română

     

    Sâmbătă, 21.09
    19:30 – ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Mariss Jansons
    Solist: Emanuel Ax – pian
    Program:
    L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
    R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

     

    Duminică, 22.09
    11:00 – ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Mariss Jansons
    Solist: Lisa Batiashvili – vioară
    Program:
    G. Enescu – Rapsodia română nr. 1 în La Major op. 11
    S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
    S. Prokofiev – Suita "Romeo & Julieta" : Montecchi şi Capuleti ; Julieta, fata ; Măşti; Romeo la mormântul Julietei (selecţie realizată de Mariss Jansons)
    I. Stravinsky – Suita “Pasărea de foc” : Introducere – Pasărea de foc şi dansul ei (variaţiuni pe tema Păsării de Foc); Dansul Prinţesei; Dansul infernal al Regelui Kashchei; Cântec de leagăn; Final

     

    Luni, 23.09
    19:30 – ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Sakari Oramo
    Solist: Stephen Hough– pian
    Program:
    A. Hillborg – Exquisite Corpse
    J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
    C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) "The Four Temperaments"

     

    Marţi, 24.09
    19:30 – ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Sakari Oramo
    Solist: Julian Rachlin – vioară
    Program:
    G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
    I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
    J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

     

    Miercuri, 25.09
    19:30 – RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Mihail Pletnev
    Solist: Vadim Repin – vioară
    Program:
    S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
    P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
    A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

     

    Joi, 26.09
    19:30 – RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    CORUL FILARMONICII "GEORGE ENESCU"
    Dirijor : Horia Andreescu
    Dirijorul Corului : Iosif Ion Prunner
    Program:
    Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
    Solist: Boris Berezovsky – pian
    G. Mahler – Simfonia nr. 2 "Resurrection Symphony"
    Solişti: Anita Hartig – soprană, Bernarda Finkv – mezzo-soprană

     

    Vineri , 27.09
    19:30 – ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    Dirijor: Andrew Litton
    Solist: Alexandra Dariescu – pian
    Program:
    J. Brahms – Uvertura Academică în do minor op. 80
    E. Grieg – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 16
    P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 "Patetica"

     

    Sâmbătă, 28.09
    19:30 – ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA (Sala Mare a Palatului)
    CORUL ACADEMIC RADIO
    CORUL DE COPII RADIO

    Dirijor: Cristian Mandeal
    Dirijorul Corului: Dan Mihai Goia
    Dirijorul corului de copii: Voicu Popescu
    Program:
    G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
    Solist: Dmitry Sitkovetsky – vioară
    G. Mahler – Simfonia nr. 3
    Solist: Jennifer Johnston – mezzo-soprană
     
     

    LASĂ UN COMENTARIU

    Please enter your comment!
    Please enter your name here