Festivalul International al Teatrului de Animatie 2014 – editia a 10-a

0
191

După ce am avut parte de atâtea festivaluri de teatru pentru publicul adult, era timpul ca organizatorii de evenimente să se gândească și la cei mici. Astfel, în perioada 13 – 23 noiembrie, la Teatrul Țăndărică, se va desfășura ediția a zecea a Festivalului Internațional al Teatrului de Animație, centrat în jurul teatrului vizual și de animație.

Anul acesta, festivalul a pregătit o mulțime de spectacole pentru copii și părinții lor venite din toată România dar și din alte țări. Astfel, unele dintre reprezentații aparțin unor artiști francezi, croați, greci, chinezi și nu numai. 

Desigur, în cadrul festivalului au fost programate și conferințe și workshop-uri de mânuiri ale marionetelor spre exemplu, expoziții de scenografie, lansări de carte, dar și spectacole de teatru cu păpuși pentru adulți cum ar fi Candid adaptare după Voltaire, Suntem patru, facem teatru, de Erhard Schmied sau Iubitafizică aparținând companiei de teatru LIGHTWAVE.

 

Programul festivalului:

 

JOI 13 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
FATA BABEI ȘI FATA MOȘNEAGULUI
70 min; vârsta: 3+ 
Ora 11:00 – Muzeul Național al Țăranului Român
CONFERINȚĂ
ANTHONY FICARROTTA și ALEXANDRE LAMBRETTE (LIÈGE, BELGIA)
ARTA MARIONETEI DIN LIEGE
Ora 17:30 – Țăndărică – Foaier
VERNISAJ
Expoziție scenografie
EUGENIA TĂRĂȘESCU-JIANU
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari 
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CANDID
50 min; vârsta: adulți

VINERI 14 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul de Păpuși PRICHINDEL (ALBA IULIA)
PRINȚESA ZULUFINA
45 min; vârsta: 3+
Ora 13:30 – Spitalul Grigore Alexandrescu
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
MOTANUL ÎNCĂLȚAT
55 min; vârsta: 3+
Ora 17:30 – Țăndărică – Foaier
LANSARE DE CARTE
CRISTIAN PEPINO, ISTORIA SECREȚĂ A PĂPUȘII și
Albumul SCENOGRAFIE – CRISTINA PEPINO
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Trupa Muzeului Valon (LIÈGE, BELGIA)
NANOUK VRĂJITORUL
45 min; toate vârstele; în franceză
Ora 19:30 – Țăndărică – Sala Lahovari
CONFERINȚĂ
CHRISTOPH THOMA (AUSTRIA)
MODALITĂȚI DE COOPERARE CULTURALĂ

SÂMBĂTĂ 15 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CAPRA CU TREI IEZI
60 min; vârsta: 3+
Ora 10:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Proiect independent
ADA LUPU (IAȘI)
UNDE-I CAP, VAI DE PICIOARE
40 min; vârsta: adulți
Ora 11:00 – Grand Cinema and More
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
ALBĂ CA ZĂPADA
50 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CAPRA CU TREI IEZI
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Proiect independent
ADA LUPU (IAȘI)
UNDE-I CAP, VAI DE PICIOARE
40 min; vârsta: adulți
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
PRINȚESA ȘI BROSCOIUL
60 min; vârsta: 3+
Ora 19:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP 
DA’ DE CE.. PRINȚESA ȘI BROSCOIUL?
Ora 19:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Decernare PREMIUL “MICHAELA TONITZA IORDACHE” DE EXCELENȚĂ ÎN ARTA ANIMAȚIEI:
ELENA SĂNDULESCU
DIALOG TEATRAL
CRISTINA ROȘIIANU și MIHAI VERBIȚCHI

DUMINICĂ 16 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
ALICE ÎN ȚARA MINUNILOR
60 min; vârsta: 5+
Ora 11:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP
PICTURĂ și COLAJ cu LEA RASOVSZKY
Ora 11:00 – Casa de cultură Ion Manu, Otopeni
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
MICA SIRENĂ
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
ALICE ÎN ȚARA MINUNILOR
60 min; vârsta: 5+
Ora 13:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP
PICTURĂ și COLAJ cu LEA RASOVSZKY
Ora 16:30 – Țăndărică – Foaier
LANSARE DE CARTE 
GORDON CRAIG, Arta Teatrului 
Ora 17:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
UNATC (BUCUREȘTI)
TREI DARURI MINUNATE
50 min; vârsta: 7+
Ora 19:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ARLECHINO (BRAȘOV)
FLUIERUL FERMECAT
50 min; vârsta: 6+
Ora 20:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Decernare PREMIUL DE EXCELENȚĂ PENTRU CORPUL TEHNIC: MARCEL VLĂDĂREANU

LUNI 17 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Proiect independent 
Teatrul UNINVENTED (BUCUREȘTI)
POVESTEA LUI JESTER
60 min; vârsta: 3+
Ora 10:00 – Palatul Naţional al Copiilor
Teatrul ION CREANGĂ (BUCUREȘTI)
AMINTIRI DIN COPILĂRIE
90 min; vârsta: 8+
Ora 15:00 – Țăndărică – Laborator 3
REUNIUNEA MANAGERILOR TEATRELOR DE COPII ȘI TINERET DIN ROMÂNIA
UNIMA și ASSITEJ
Ora 18:00 – Teatrul Nottara
Compania PHILIPPE GENTY (PARIS, FRANȚA)
CORABIA PE VALURI: ODISEEA
70 min; vârsta: adulți; în Fr-En-Ro
Ora 20:00 – Teatrul Nottara
CONFERINȚĂ
SIMON RANN (PARIS, FRANȚA)
PREZENTAREA COMPANIEI PHILIPPE GENTY

MARȚI 18 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
MUZICANȚII DIN BREMEN
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – Laborator 3
REUNIUNEA MANAGERILOR TEATRELOR DE COPII ȘI TINERET DIN ROMÂNIA
UNIMA și ASSITEJ
Ora 15:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
CONFERINȚĂ
Cristina Modreanu
CERCETARE ȘI EXPERIMENT TEATRAL: DE LA SCENA AMERICANĂ LA SCENA ROMÂNEASCĂ. CURAJUL DE A RISCA – EXEMPLE AMERICANE
LANSARE DE CARTE
CRISTINA MODREANU, UTOPII PERFORMATIVE – ARTIȘTI RADICALI AI SCENEI AMERICANE ÎN SECOLUL 21
Ora 17:30 – Țăndărică – Foaier
LANSARE REVISTA 
SCENA.RO
Ora 18:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Trupa trasFormazioneANIMATA (NAPOLI, ITALIA)
NUMAI LUCRURI BUNE
50 min; toate vârstele; în italiană și napoletană
Ora 19:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
CONFERINȚĂ
OCTAVIAN SAIU
TEATRU, VIZUALITATE, ANIMAȚIE: ÎNTRE TRECUT ȘI PREZENT, ÎNTRE ORIENT SI OCCIDENT EUROPEAN
LANSARE DE CARTE 
OCTAVIAN SAIU, TEATRUL E VIS

MIERCURI 19 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
PRINȚESA ȘI BROSCOIUL
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
CONFERINȚĂ
ALINA NELEGA
CUM SCRIEM?
Ora 15:00 – Institutul Oncologic București
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ
(BUCUREȘTI)
MOTANUL ÎNCĂLȚAT
55 min; vârsta: 3+
Ora 17:30 – Țăndărică – Foaier
LANSARE DE CARTE
Editura NEMIRA
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Compania ZERO EN CONDUCTA (BARCELONA, SPANIA)
ALLEGRO MA NON TROPPO
45 min; vârsta: adulți; nonverbal
Ora 18:00 – Țăndărică – AnimArt Studio 
Teatrul PINKLEC (ČAKOVEC, CROAȚIA)
PASĂREA CEA MICĂ
40 min; vârsta: 3+; nonverbal
Ora 19:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
CONFERINȚĂ
ROMANO BOGDAN (CROAȚIA)
COPRODUCȚII ȘI PARTENERIATE ÎN ASSITEJ

JOI 20 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul De Păpuşi GULLIVER (GALAȚI)
VASILACHE, MĂRIOARA ȘI INVITAȚII
50 min; vârsta: 5+
Ora 15:00 – Spitalul Marie Curie
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CAPRA CU TREI IEZI
60 min; vârsta: 3+
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul PINKLEC (ČAKOVEC, CROAȚIA)
CINE EȘTI TU?
35 min; vârsta: 3+; în engleză
Ora 18:40 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP 
DA’ DE CE.. CINE EȘTI TU?
Ora 19:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Teatrul de păpuși HOP SIGNOR (ATENA, GRECIA)
TABULA ROSA
35 min; vârsta: 12+; nonverbal

VINERI 21 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul pentru Copii si Tineret (CONSTANȚA)
PRINȚ ȘI CERȘETOR
55 min; vârsta: 5+
Ora 10:00 – Teatrul Excelsior
Teatrul EXCELSIOR (BUCUREȘTI)
KIKI ȘI BOZO
45 min; vârsta: 8+
Ora 16:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
CONFERINȚĂ
ADRIANA TITIENI (RO) și SIMON WONG (CHINA) 
TEATRUL ÎN EDUCAȚIE
Ora 17:30 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul TOMA CARAGIU – Secția păpuși (PLOIEȘTI)
DRAGONUL
55 min; vârsta: 4+
Ora 19:00 – Teatrul Nottara
Teatrul LUCEAFĂRUL (IAȘI)
KAJTUS, VRĂJITORUL
60 min; vârsta: 6+

SÂMBĂTĂ 22 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul pentru Copii si Tineret (CONSTANȚA)
PRINȚ ȘI CERȘETOR
55 min; vârsta: 5+
Ora 11:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP
PICTURĂ și COLAJ cu LEA RASOVSZKY
Ora 11:00 – Grand Cinema and More
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CENUȘĂREASA
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul pentru Copii si Tineret (CONSTANȚA)
PRINȚ ȘI CERȘETOR
55 min; vârsta: 5+
Ora 13:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP
PICTURĂ și COLAJ cu LEA RASOVSZKY
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
MUZICANȚII DIN BREMEN
60 min; vârsta: 3+
Ora 19:00 – Țăndărică – Laborator 2
WORKSHOP
DA’ DE CE.. MUZICANȚII DIN BREMEN?      
Ora 19:00 – Țăndărică – AnimArt Studio 
SPECTACOL-LECTURĂ
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
SUNTEM PATRU, FACEM TEATRU, de ERHARD SCHMIED
vârsta: adulți 
    
DUMINICĂ 23 noiembrie
Ora 10:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CENUȘĂREASA
60 min; vârsta: 3+
Ora 10:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Teatrul Clasic Ioan Slavici TRUPA MARIONETE (ARAD)
FABULOASA CĂLĂTORIE A DOMNULUI NOSTOC
50 min; vârsta: 4+
Ora 12:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Teatrul ȚĂNDĂRICĂ (BUCUREȘTI)
CENUȘĂREASA
60 min; vârsta: 3+
Ora 12:00 – Țăndărică – AnimArt Studio
Teatrul Clasic Ioan Slavici TRUPA MARIONETE (ARAD)
FABULOASA CĂLĂTORIE A DOMNULUI NOSTOC
50 min; vârsta: 4+
Ora 18:00 – Țăndărică – Sala Lahovari
Proiect independent
Compania de teatru LIGHTWAVE (BUCUREȘTI)
IUBITAFIZICĂ
60 min; vârsta: adulți

 

Pentru prețurile biletelor și alte detalii consultați pagina Teatrului Țăndărică.

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here