Festivalul International de Film Cinepolitica 2013


Cand: 02 Apr - 07 Apr 2013
0
352

După prima ediție, de anul trecut, Festivalul Internațional de Film Cinepolitica, se va desfășura în 2013 la începutul lunii aprilie, cu filme alese pe sprânceană și dezbateri interesante. În cadrul Festivalului vor fi proiectate opt titluri în Competiţia Internaţională. Alături de acestea, vei putea vedea filme celebre, precum şi scurtmetraje cu tematică politică (de ficţiune, documentare şi de animaţie), în secţiunea Panorama.

Majoritatea filmelor vor fi proiectate în premieră în România şi vor fi prezentate la Bucureşti chiar de realizatorii lor.

Nu trebuie să ratezi filmele care vor deschide și vor închide festivalul: Bella addormentata/ Dormant Beauty, un film care a avut premiera în cadrul Festivalului de la Veneția în 2012, cu Isabelle Huppert în rol principal și ultimul film regizat de Robert Redford, în care este și protagonist – The Company You Keep.

Juriul ediției 2013 a Festivalului Cinepolitica e format din Artan Minarolli (directorul Centrului Național al Cinematografiei din Albania, Dieter Wieczorek (critic de film, director artistic al Signes de Nuit: Festival of Audiovisual and Cinematographic Creation and Documentary Art), Massimiliano Nardulli (selecționer, director artistic al Brest European Short Film Festival), Vintilă Mihăilescu (antropolog, profesor – Școala Națională de Studii Politice și Administrative), Bogdan Teodorescu (profesor de marketing politic și electoral – SNSPA, membru al Asociației Internaționale a Consultanților Politici) și academicianul Răzvan Theodorescu.

Biletele vor costa 10 lei, prețul standard al fiecăruia dintre cele două cinematografe. 

 

PROGRAM

 

Marți – 2 aprilie 2013

Cinema Studio

GALA DE DESCHIDERE

20:00 Frumoasa adormită/ Bella addormentata  (R: Marco Bellochio, 2012)

 

Miercuri – 3 aprilie 2013

Cinema Studio

COMPETIȚIA INTERNAȚIONALĂ

18:00 Cerberii/ The Gatekeepers (R: Dror Moreh, 2012)

20:00 80 de milioane/ 80 millinow (R: Waldemar Krzystek, 2011)

 

Cinema Elvira Popescu

DRUMUL LIBERTĂȚII

18:00  Illegal/ Illégal (R: Olivier Masset-Depasse, 2010)

20:00 The Moonless Night/ Nata pa hënë  (R: Artan Minarolli, 2004)

 

Joi – 4 aprilie 2013

Cinema Studio

COMPETIȚIA INTERNAȚIONALĂ

14:00 Cerberii/ The Gatekeepers (R: Dror Moreh, 2012)  – reluare

16:00 80 de milioane/ 80 millinow (R: Waldemar Krzystek, 2011 – reluare

18:00 Lagărul 14: Zonă de control total/ Camp 14: Total Control Zone (R: Marc Wiese, 2012)

20:00 Calea izbăvirii/ Ustanička ulica (R: Miroslav Terzić, 2012)

 

Cinema Elvira Popescu

PAPALITATEA AZI

19:00 Witness to Hope: The Life of Karol Wojtyla, Pope John Paul II (R: Judith Dwan Hallet, 2002)

 

Vineri – 5 aprilie 2013

Cinema Studio

COMPETIȚIA INTERNAȚIONALĂ

14:00 Calea izbăvirii/ Ustanička ulica (R: Miroslav Terzić, 2012 – reluare

16:00 Lagărul 14: Zonă de control total/ Camp 14: Total Control Zone (R: Marc Wiese, 2012) – reluare

18:00 Rock the Casbah (R: Yariv Horowitz, 2012)

20:00 S.B. Îl cunoșteam bine/ S.B. Io lo conoscevo bene (R: Giacomo Durzi & Giovanni Fasanella, 2012)

 

Cinema Elvira Popescu

PROPAGANDĂ ȘI MANIPULARE

19:00 Propaganda and Manipulation at the Beginnings of Romanian Cinema (conferință Cristian Tudor Popescu)

21:00 The Valley Resounds / Răsună valea  (R: Paul Călinescu, 1950)

 

Sâmbătă – 6 aprilie 2013

Cinema Studio

COMPETIȚIA INTERNAȚIONALĂ

14:00 S.B. Îl cunoșteam bine/ S.B. Io lo conoscevo bene (R: Giacomo Durzi & Giovanni Fasanella, 2012) – reluare

16:00 Rock the Casbah (R: Yariv Horowitz, 2012) – reluare

18:00 Copilărie clandestină/ Infancia clandestina (R: Benjamín Ávila, 2012)

20:00 Lore (R: Cate Shortland, 2012)

 

Cinema Elvira Popescu

INSUPORTABILA MEMORIE

14:30  Examenul/ A vizsga (R: Péter Bergendy, 2011)

16:30 Pe scurt, despre politică (6 scurtmetraje pe teme politice, selectate de Massimilliano Nardulli)

Two and Two  (R: Babak Anvari)

Fireworks (R: Giacomo Abbruzzese)

Killing the Chickens to Scare the Monkeys (R: Jens Assur)

Le feu, le sang, les étoiles (R: Caroline Deruas)

Dieci cadute (R: Nicola Console)

Treinta años (R: Nicolas Lasnibat)

18:30 Evrei de vânzare (R: Radu Gabrea, 2013)

20:00 Copiii lui Hitler/ Hitler's Children (R: Chanoch Ze'evi, 2011)

21:00 Odessa (R: Florin Iepan, 2011)

 

Duminică – 7 aprilie 2013

Cinema Studio

COMPETIȚIA INTERNAȚIONALĂ

15:00  Lore (R: Cate Shortland, 2012)  – reluare

17:00  Copilărie clandestină/ Infancia clandestina  (R: Benjamín Ávila, 2012)  – reluare

GALA DE ÎNCHIDERE

20:00  Spune-mi cu cine te însotești/ The Company You Keep (R: Robert Redford, 2012)

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here