Festivalul National de Teatru 2011


Cand: 28 Oct - 06 Nov 2011
0
543

Editia 2011 a Festivalului National de Teatru (FNT) de la Bucuresti a anuntat programul pe zile al spectacolelor. Desi programul trupelor internationale urma sa fie definitivat la inceputul lunii septembrie, acesta se lasa asteptat, ceea ce nu poate fi decat un semn rau. In loc sa se internationalizeze si spectatorii romani sa isi dezvolte gustul pentru teatru urmarind si montari alternative (asa cum s-a intamplat in anii trecuti), in 2011 Festivalul National de Teatru regreseaza spre un stadiu mai provincial si meschin.

Singura piesa produsa in strainatate care va fi prezenta la FNT din acest an va ramane cel mai probabil piesa montata de Andrei Serban la Teatrul National Budapesta, Trei surori (Cehov) din sectiunea Focus a Festivalului.

Daca iti propui sa alegi cateva piese la care sa mergi, nu sar in ochi decat montarile lui Andrei Serban. In rest, mare parte a programului e alcatuit din aceleasi productii obosite si lipsite de imaginatie cu care ne-a obisnuit teatrul romanesc. Iar daca nu sunt obosite, sunt cel mai probabil vulgare in stilul lipsit de finete specific teatrelor alternative si asa-zise underground.

Festivalul cuprinde 5 sectiuni: Focus (in acest an Andrei Serban, cu trei piese de Cehov), Spectacole tematice, Dans in teatru, Teatrul de maine si In prim plan actorul.

Mai jos gasiti piesele din aceasta editie:

Focus: Andrei Şerban – Cehoviziuni

Deoarece anul trecut s-au implinit 150 de ani de la nasterea lui Cehov, editia din acest an a festivalului va sta sub semnul dramaturgului rus. Din sectiunea Focus fac parte:

  1. Ivanov de A.P. Cehov, Teatrul „L.S. Bulandra” Bucureşti
  2. Strigăte şi şoapte de Ingmar Bergman, Teatrul Maghiar de Stat Cluj
  3. Trei surori de A.P. Cehov, Teatrul Naţional Budapesta (invitat din străinătate)
  4. Unchiul Vanea de A.P. Cehov, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Spectacole tematice

  1. Caligula de Albert Camus, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova, regia: László Bocsárdi
  2. Cântăreaţa cheală şi Lecţia de Eugène Ionesco, Teatrul de Comedie Bucureşti, regia: Victor Ioan Frunză
  3. D’ale carnavalului de I.L. Caragiale, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu, regia: Silviu Purcărete
  4. Despre iubire la om, după A.P. Cehov, Teatrul Dramatic „Sică Alexandrescu” Braşov, regia: Alexandru Dabija
  5. Furtuna de William Shakespeare, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti, regia: Victor Ioan Frunză
  6. Galaxia Švejk, după Jaroslav Hašek, Teatrul Ţăndărică Bucureşti, regia: Alexander Hausvater
  7. Îngropaţi-mă pe după plintă, după Pavel Sanaev, Teatrul „L.S. Bulandra” Bucureşti, dramatizarea şi regia: Yuri Kordonsky
  8. Însemnările unui necunoscut, după F.M. Dostoievski, Teatrul „L.S. Bulandra” Bucureşti, regia: Alexandru Darie
  9. Leonce şi Lena de Georg Büchner, Teatrul Maghiar de Stat Cluj, regia: Gábor Tompa
  10. Macbeth (un studiu) de William Shakespeare, Teatrul Naţional Bucureşti (Centrul de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”), regia: Radu Penciulescu
  11. Mai întâi te naşti de Line Knutzon, Teatrul „Andrei Mureşanu” Sfântu Gheorghe, regia: Radu Afrim
  12. Metoda, după Metoda Grönholm de Jordi Galcerán, Teatrul „C.I. Nottara” Bucureşti, regia: Theodor Cristian Popescu
  13. Mountainbikers de Volker Schmidt, Teatrul German de Stat Timişoara, regia: Radu Alexandru Nica
  14. Neguţătorul din Veneţia de William Shakespeare, Teatrul „Tamási Áron” Sfântu Gheorghe, regia: László Bocsárdi
  15. Platonov de A.P. Cehov, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, compania „Tompa Miklós”, regia: Zsolt Harsányi

Dans în teatru

  1. Crazy stories in the city, Teatrul Foarte Mic Bucureşti, un spectacol de Arcadie Rusu
  2. Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare, Teatrul Metropolis Bucureşti, regia: Alexandru Tocilescu
  3. Othello şi prea iubita lui Desdemona, după William Shakespeare, Teatrul de Mişcare Stúdió M Sfântu Gheorghe, regia: Mihai Măniuţiu
  4. Yerma de Federico Garcia Lorca, Teatrul Tineretului Piatra Neamţ, regia: László Béres

Teatrul de mâine

  1. 9 grade la Paris, Teatrul Act Bucureşti, un spectacol de Peter Kerek
  2. Blifat de Gabriel Pintilei, Teatrul Odeon Bucureşti, regia: Alexandru Mihail
  3. Purificare de Petr Zelenka, Teatrul Naţional Bucureşti, regia: Alexandru Mâzgăreanu
  4. TV for dummies de Mona Bozdog şi Mihaela Michailov, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi, regia: Ioana Păun

În prim-plan, actorul

  1. Absolut!, după Ion Creangă, Teatrul Act Bucureşti
  2. Emigranţii de Slawomir Mrožek, Club La Scena Bucureşti
  3. Felii de Lia Bugnar, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu

Programul pe zile al pieselor il gasesti aici.

Bilete

Biletele se pot cumpara de la: Teatrul Naţional Bucureşti, Teatrul Odeon, Teatrul Bulandra, Opera Naţională Bucureşti, Teatrul Naţional de Operetă, Teatrul de Comedie, Teatrul Nottara, Teatrul Mic, Teatrul Metropolis, Teatrul Act, Teatrul Ţăndărică, Centrul Cultural pentru UNESCO Nicolae Bălcescu, Teatrul Arca – Club la Scena, precum şi din reţeaua Vreaubilet.ro.

Sursa: http://www.fnt.ro/

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here