Festivalul National de Teatru 2013


Cand: 25 Oct - 03 Nov 2013
0
346

Ca în fiecare an, cele mai bune producţii teatrale ale stagiunii trecute se reunesc la sfârşitul lui octombrie în cadrul Festivalului Naţional de Teatru, ajuns acum la cea de-a 23-a ediţie. Evenimentul se va desfăşura între 25 octombrie şi 3 noiembrie la Bucureşti şi cuprinde 22 de spectacole, producții ale teatrelor din întreaga ţară.

Anul acesta figura centrală a festivalului este actriţa Mariana Mihuţ, protagonistă în patru spectacole incluse în secţiunea Focus: Căsătoria (o adaptare după Gogol semnată Yuri Kordonsky, montată la teatrul Bulandra), Îngropaţi-mă pe după plintă (tot în regia lui Yuri Kordonsky şi tot la Bulandra) sau mai recentele Lear(a)– regizat de Andrei Şerban– şi Conul Leonida faţă cu reacţiunea de la TNB, în regia lui Silviu Purcărete.

UPDATE: Organizatorii au anuntat ca reprezentatiile pieselor incluse în aceasta secţiune nu vor mai avea loc. Mariana Mihut va fi prezenta, in schimb, pe 27 octombrie în cadrul Întâlnirilor FNT, într-un dialog cu criticul de teatru Octavian Saiu. Totodata, in perioada 25 octombrie – 3 noiembrie 2013, vor fi difuzate 12 piese de teatru radiofonic avand-o pe actrita ca protagonista, precum Vă place Brahms?, Toţi cei care cadde Samuel Beckett sau Capriciile Fenisei.

 

Spectacolele dedicate lui Caragiale nu vor lipsi nici de data aceasta, Leonida Jam Session (regia: Gábor Tompa, Teatrul Maghiar de Stat Cluj), Năpasta (regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti) şi O scrisoare pierdută (regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova) fiind cele trei piese selectate la secţiunea Caragiale, inevitabilul.

Programul include şi câteva dintre spectacolele celor mai tineri directori de scenă, dintre care amintim aici producţiile independente Un tramvai numit dorinţă (regia: Andrei şi Andreea Grosu, Unteatru) şii Iluzii (de Ivan Vîrîpaev, regia: Cristian Juncu, Teatrul Act Bucureşti).

Alături de piese de teatru la FNT 2013 vor avea loc şi evenimente conexe, precum dezbateri, simpozioane, lansări de carte, expoziţii sau ateliere. Ca şi anul trecut, diferiţi oameni de teatru vor intra în dialog cu publicul larg la Ceainăria Serendipity, gazda Divanelor FNT.

Şi pentru că FNT 2013 se doreşte a fi un festival sincretic, organizatorii au introdus în program două secţiuni speciale, una dedicată muzicii, cealaltă filmului. Au fost anunţate două concerte- Hai iu iu nu Hey you you (un remix modern al melodiilor Mariei Tănase, realizat cu ocazia centenarului artistei şi coordonat de Radu Afrim), respectiv Muzica Teatrului, susţinut de compozitorul Tibor Cári & Theater Fleas Orchestra, care îmbină genurile muzicale cele mai diverse, de la clasic la hip-hop, de la blues la rock.

De partea cealaltă, pe toată durata festivalului la Cinemateca Union vor avea loc o serie de proiecţii cinematografice, mai vechi sau mai noi: Faust (regizat de Aleksandr Sokurov, câştigătorul Leului de Aur la Festivalul de Film de la Veneţia în 2011), Nunta Mută (Horaţiu Mălăele, 2008) şi Undeva în Palilula (Silviu Purcărete, 2012).

Biletele pentru FNT 2013 se vor pune în vânzare începând cu 11 octombrie. Acestea vor putea fi achiziţionate de la casele de bilete ale teatrelor care găzduiesc spectacolele sau online, de pe site-urile web aferente.

 

Mai jos poţi vedea programul actualizat al festivalului:

 

Vineri, 25 octombrie

Faust, in regia lui Aleksandr Sokurov- ora 17:00, Cinemateca Union

Vernisajul expoziţiei Spaţii imaginare (machete-schiţe-video) a scenografului Helmut Stürmer- ora 18:00,  Fundaţia Löwendal

Troieneleadaptare după Euripide, regia: Andrei Şerban,Teatrul Odeon, ora 21:00- 1h 35 min fără pauză  

 

Sâmbătă, 26 octombrie

Lansare de carte: Academia Itinerantă Andrei Şerban – Cartea Atelierelor, ora 11:00, Fundaţia Löwendal

În atelier cu Gigi Căciuleanu- ora 11:00, Teatrul national Bucuresti

Troienele- adaptare după Euripide, regia: Andrei Şerban,  Teatrul Odeon, orele 17:00 si 21:00- 1h 35 min fără pauză

Yentl regia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti, ora 18:00 – 2h 20 min cu pauză

Iluzii– regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT, ora 21:00- 1h 50 min fără pauză. Citeste aici si recenzia Postmodern.

Însemnările unui nebun–  regia: Felix Alexa, ArCuB, ora 21:00 – 1h 40 min fără pauză. Citeste aici si recenzia Postmodern.

 

Duminică, 27 octombrie

În atelier cu Gigi Căciuleanu– ora 11:00, Teatrul National Bucuresti

Întâlnirile FNT: Mariana Mihuţ (Amfitrion: Octavian Saiu)- ora 12:00, Fundaţia Löwendal 

Troienele– Teatrul Odeon, orele 17:00 si 21:00

A douăsprezecea noapte– regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Mic, ora 18:00– 2h 50 min cu pauză

Yentlregia: Erwin Şimşensohn, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti, ora 18:00 – 2h 20 min cu pauză

Avarul– regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio, ora 18:00 – 3h cu două pauze

Însemnările unui nebun– regia: Felix Alexa, ArCuB, ora 21:00 – 1h 40 min fără pauza

Urâtul regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie Bucureşti, Sala Noua, ora 21:00 – 1h 40 min fără pauză

 

Luni, 28 octombrie

Divanele FNTInvitaţi: Ion Caramitru şi Cristian Hadji-Culea, ora 10:30, Ceainăria Serendipity

În atelier cu Gigi Căciuleanu– ora 11:00, Teatrul Naţional Bucureşti

Nunta mută (regia: Horatiu Malaele)- ora 17:00, Cinemateca Union

A douăsprezecea noapte regia: Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul Mic, ora 18:00- 2h 50 min cu pauza

Avarul de Molière, regia: Lászlo Bocsárdi, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio, ora 18:00– 3h cu două pauze

Faust (r: Aleksandr Sokurov)- ora 19:00, Cinemateca Union

Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete,  Opera Naţională Bucureşti, ora 21:00–  2h cu pauză

Năpasta de I.L. Caragiale, regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia, ora 21:30 – 1h 30 min fără pauză

 

Marţi, 29 octombrie

Divanele FNT- Invitaţi: Constantin Chiriac şi Beatrice Rancea, ora 10:30, Ceainăria Serendipity

În atelier cu Gigi Căciuleanu– ora 11:00  ,   Teatrul Naţional Bucureşti    

Undeva in Palilula (regia: Silviu Purcarete)- ora 14:00, Cinemateca Union

Leonida Gem Session, adaptare după Caragiale în cădere liberă, regia: Gábor Tompa, Teatrul Bulandra, orele 17:00 si 21:00 1h fără pauză

Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, Opera Naţională Bucureşti, ora 18:30– 2h cu pauză

Solitaritate, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio, ora 21:00– 2h 10 min fără pauză

Năpasta – regia: Radu Afrim, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Multimedia, ora 21:30– 1h 30 min fără pauză

Muzica Teatrului- spectacol-concert, ora 21:30, Sala Studio a Teatrului Odeon 

 

Miercuri, 30 octombrie

Divanele FNT- Invitaţi: Alina Moldovan şi George Remeş, ora 10:30, Ceainăria Serendipity

În atelier cu Gigi Căciuleanu- ora 11:00, TNB

Lansare: Infinitezimal, publicaţie trimestrială de cultură, ora 13:00, Fundaţia Löwendal

Faust (r: Aleksandr Sokurov)- ora 14:30, Cinemateca Union

O scrisoare pierdută–  regia: Mircea Cornişteanu, Teatrul Odeon, Sala Majestic, orele 17.30 si 21:00– 2h 40min cu pauză

Solitaritate, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio, ora 19:00 – 2h 10 min fără pauză

Iluzii– regia: Cristian Juncu, Teatrul ACT, ora 21:30 – 1h 50 min fără pauză 

Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU, ora 21:30– 1h 40 min fără pauză 

Hai iu iu nu Hey you you- concert-omagiu adus Mariei Tanase, ora 21:00, Godot Café-Teatru

 

Joi, 31 octombrie

Undeva in Palilula (regia: Silviu Purcarete)- ora 14.30, Cinemateca Union

Lansare de carte: Munca actorului cu sine însuşi de Konstantin Sergheevici Stanislavski, ora 16:30, Fundaţia Löwendal

Domnul Swedenborg vrea să viseze regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul Bulandra, orele 18:00 si 21:30– 1h 20 min fără pauză

Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”, ora 18:00 – 1h 40 min fără pauză

Pescăruşul de A.P.Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Opera Naţională Bucureşti, ora 20:00- 3h 10 min cu pauză 

Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu,Teatrul Bulandra, Sala „Liviu Ciulei”, ora 20:30 – 2h 30 min cu pauză 

 

Vineri, 1 noiembrie

Spectacol-lectură: Nostalgicii călătoride Liviu Lucaci, ora 14:00, TNB, Sala Mica

Colocviu: Criticul / Critica de teatru – Dispariţie sau transformare, ora 15:00, TNB, sala Multimedia

Pescăruşul de A.P. Cehov, regia: Yuri Kordonsky, Opera Naţională Bucureşti, ora 18:00 – 3h 10 min cu pauză

Şcoala nevestelor de Molière, regia: Cristian Juncu,Teatrul Bulandra, ora 18:00

Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical,direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”, ora 18:00 – 1h 20 min fără pauză

Nunta mută (regia: Horatiu Malaele)- ora 19:00, Cinemateca Union

Paparazzi sau Cronica unui răsărit de soare avortat de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Caiţa, Teatrul de Comedie, Sala „Radu Beligan”, ora 20:00 – 1h 40 min fără pauză

Un tramvai numit dorinţă de Tennessee Williams, regia: Andrei şi Andreea Grosu, UNTEATRU, ora 22:00– 1h 40 min fără pauză

 

Sâmbătă, 2 noiembrie

Divanele FNT- Invitaţi: Andrei Grosu, Andreea Grosu şi Lucian Vărşăndan, ora 10:30, Ceainăria Serendipity

Scene din viaţa insectelor – mister psihedelic muzical,direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu”, ora 17:00 – 1h 20 min fără pauză

Respiraţia poeziei, spectacol-prelegere susţinut de Ion Caramitru, ora 19:00, TNB, Sala Multimedia

Gardenia– regia: Gábor M. Koltay, Teatrul „Nottara”, Sala „George Constantin” (Studio), ora 19:00 – 1h 40 min fără pauză

Faust (r: Aleksandr Sokurov)- ora 19:00, Cinemateca Union

Lansare de carte: Despre dictatori şi alţi demoni. Iulius Cezar – Jurnal de repetiţii de Cristina Rusiecki, ora 20:30, Teatrul Odeon

Urâtul, regia: Vlad Cristache, Teatrul de Comedie, ora 21:00 – 1h 40 min fără pauză

Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Odeon, Sala Majestic, ora 21:30– 1h 20 min fără pauză

 

Duminică, 3 noiembrie

Divanele FNT- Invitaţi: Ada Lupu Hausvater şi Attila Gáspárik, ora 10:30, Ceainăria Serendipity

Beznă de mină, regia: Aba Sebestyén, Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Pictură, orele 17:00 si 21:00 – 1h 40 min fără pauză

Gardenia, regia: Gábor M. Koltay, Teatrul Nottara, ora 18:00– 1h 40 min fără pauză

Undeva in Palilula (regia: Silviu Purcarete)- ora 19:00, Cinemateca Union

Lansare de carte: Hausvater – cel mai frumos Anotimp, album de Ozolin Duşa, ora 19:30, Teatrul Odeon, sala Majestic

Adam şi Eva, după Liviu Rebreanu, regia: Alexander Hausvater, Teatrul Odeon, Sala Majestic, ora 20:30 – 1h 20 min fără pauză

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here