Festivalul Naţional de Teatru – ediţia a 24-a

0
304

Festivalul Naţional de Teatru revine pentru o a 24-a edtie, în perioada 24 octombrie – 2 noiembrie 2014, cu un repertoriu de 30 de spectacole aparţinând atât teatrelor de stat, cât şi celor independente din ţară.

Dacă în anii trecuţi erau invitate mai multe piese din străinatate, anul acesta, conform Marinei Constantinescu, directorul artistic al FNT, spectacolele ediţiei 24 se vor concentra aproape în întregime pe reprezentaţiile autohtone, cu o exceptie: Donka, în regia artistului elveţian Daniele Finzi Pasca. Selecţia din anul acesta s-a realizat luând în considerare nu doar tema de bază a festivalului, cea a regizorilor cu piesele lor reprezentative care a primat până acum, ci şi aspecte legate de utilizarea spaţiului, scenografie sau jocul actorului.

Silviu Purcărete se va prezenta cu Victor sau copiii la putere, o piesa franţuzească suprarealistă despre o lume întoarsă pe dos, o burghezie supusă regulilor absurdului, în centrul ei aflându-se un copil, Victor.

De asemenea, vom putea viziona Castingul dracului, un spectacol de Radu Afrim, interpretat de Compania „Tompa Miklós” despre un baron local cu traume din copilărie care face un casting pentru a găsi cel mai potrivit entertainer care să-i distreze invitaţii la serbarea zilei de naştere a fiului său. Entertainer-ul va fi ales de un juriu compus dintr-o fostă prostituată din Epoca de aur, un profesor de dans supraponderal gay şi un soarece îmbrăcat într-un costum de corporatist.

O altă reprezentaţie contemporană, însă realistă de data aceasta, este Profu’ de religie (Mihaela Michailov) regizată de Bobi Pricop, despre o dispută între o elevă şi profesorul de religie despre ce înseamnă adevărul.

Amalia respiră adânc, un one-woman show în regia lui Tudor Lucanu şi Tipografic Majuscul, piesă documentară de Gianina Cărbunariu vor aborda subiecte plasate în vremea regimului comunist românesc.

Piesa Noul Locatar a lui Ionesco va fi pusă în scenă de două ori în regia Mihaelei Panainte de la Teatrul Municipal Baia Mare, respectiv în regia lui Gábor Tompa de Teatrul Nottara Bucureşti.

Pe lângă reprezentaţiile de teatru, vor mai evolua şi musical-ul Cabaret, în regia lui Răzvan Mazilu, spectacole deteatru coregraficreprezentate de Mozart steps (Gigi Căciuleanu) şi  Parallel (Ferenc Sinkó şi Leta Popescu)

 

Vineri, 24 octombrie

 

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Furtuna de William Shakespeare, regia: Alexander Morfov, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti – 3h cu pauză  

18.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Viaţa-i mai frumoasă după ce mori, textul şi regia: Mihai Măniuţiu, Teatrul „Tomcsa Sándor”, Odorheiu Secuiesc – 1h 10 min fără pauză  

19.00 Godot Café Teatru Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză  

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare  – 55 min fără pauză

21.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Media Deschiderea oficială a celei de-a 24-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru

 

Sâmbătă, 25 octombrie

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala Majestic West Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Noul Locatar de Eugène Ionesco, regia: Mihaela Panainte, Teatrul Municipal Baia Mare  – 55 min fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

20.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

22.00 Godot Café Teatru Fă-mi loc! de Anthony Michineau, regia: Radu Beligan, Asociaţia INSPIRA Bucureşti – 1h 30 min fără pauză  

 

Duminică, 26 octombrie

 

12.00 Teatrul Ţăndărică Muzicanţii din Bremen, dramatizare după Fraţii Grimm, de Ema Stere, regia: Attila Vizauer, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio De vânzare – un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 35 min fără pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Victor sau copiii la putere de Roger Vitrac, regia: Silviu Purcărete, Teatrul Maghiar de Stat Cluj – 2h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Metropolis Lecţia de violoncel de Mona Radu, regia: Felix Alexa, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala MajesticWest Side Story, libretul Arthur Laurents, muzica Leonard Bernstein, versurile Stephen Sondheim – un spectacol de Răzvan Mazilu, direcţia muzicală Gabriel Bebeşelea, producţie FNT

19.30 Teatrul Elisabeta Suflet românesc – one man show, scenariul şi regia: Dan Puric, Compania Passe-Partout Bucureşti – 1h 30 min fără pauză

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” OtopeniD`ale noastre – un spectacol de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale" Bucureşti – 1h 35 min fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier  Trilogia Belgrădeană de Biljana Srbljanović, regia: Cristi Juncu, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea – 2h 10 min fără pauză

21.30 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20 min fără pauză

 

Luni, 27 octombrie

 

18.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Amalia respiră adânc, de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

18.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20 min fără pauză

19.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

20.00 Teatrul Metropolis Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

20.30 Centrul Cultural „Ion Manu” Otopeni Mozart Steps – un spectacol de teatru coregrafic de Gigi Căciuleanu, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 05 min fără pauză

22.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

Marţi, 28 octombrie

 

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Majestic Castingul dracului – un spectacol de Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu – Mureş, Compania „Tompa Miklós” Târgu – Mureş – 2h 10 min fără pauză

18.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon 1h 25 min fără pauză

18.30 şi 21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Profu’ de religie de Mihaela Mihailov, regia: Bobi Pricop, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 15 min fără pauză

20.00 Grand Cinema&More din Băneasa Shopping CityVorbe, vorbe, vorbe – recital Ion Caramitru şi Adrian Naidin / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Metropolis Tartuffe sau Impostorul de Molière, direcţia de scenă: Victor Ioan Frunză, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

20.30 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Amalia respiră adânc de Alina Nelega, regia: Tudor Lucanu, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 15 min fără pauză

 

Miercuri, 29 octombrie

 

17.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

17.00 Teatrul ŢăndăricăCandid, după Voltaire, scenariu, regia artistică, păpuşi şi animaţie digitală: Cristian Pepino, Teatrul Ţăndărică Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

17.00 şi 20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio Tipografic Majuscul – un spectacol de Gianina Cărbunariu, o coproducţie dramAcum şi Teatrul Odeon – 1h 25 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova  – 3h 15 min cu pauză

19.00  Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Odeon, Sala MajesticGaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Odeon Bucureşti  – 2h 30 min / MAEŞTRI

19.00 Teatrul de pe Lipscani Lecţiade Eugène Ionesco, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale" Bucureşti – 1h 10 min fără pauză /MAEŞTRI

20.30  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Donka – O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

20.30 Teatrul Metropolis Vocea umană de Jean Cocteau, regia: Sanda Manu, Teatrul Metropolis Bucureşti – 1h fără pauză / MAEŞTRI

21.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

 

Joi, 30 octombrie

 

18.00 Teatrul Bulandra, Sala Toma Caragiu Oidip – scenariu original şi regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu – 1h 30 min fără pauză

18.00 şi21.00 Teatrul Nottara, Sala George Constantin Trilogia Aureliu Manea, după texte de Aureliu Manea, regia Gábor Tompa, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 1h 30 min fără pauză

18.30 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu  Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

19.00 Teatrul Odeon Bucureşti, Sala MajesticŞefele de Werner Schwab, regia: Sorin Militaru, Teatrul Odeon Bucureşti – 1h 10 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Atelier Familia Tót, de Örkeny István, regia:Bocsárdi Laszló, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova  – 3h 15 min cu pauză

20.00 Teatrul Masca  –Actorul de Mihai Mălaimare, regia: Anca Dana Florea, Teatrul Masca Bucureşti – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.30 Teatrul Odeon, Sala Studio – În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.30  Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Donka – O scrisoare către Cehov, textul şi regia Daniele Finzi Pasca, producţie a Companiei Finzi Pasca, Elveţia şi a Festivalului Internaţional de Teatru Cehov, coproducător Théâtre Vidy – Lausanne – 1h 30 min fără pauză

 

Vineri, 31 octombrie

 

18.00 Teatrul Odeon, Sala MajesticSânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu  Noul locatar de Eugène Ionescu, regia: Gábor Tompa, Teatrul Nottara Bucureşti – 1h 20 min fără pauză  

18.30 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio În Trafic, un spectacol de Alina Nelega, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania “Liviu Rebreanu” – 1h 30 min fără pauză

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Revizorul de N. V. Gogol, regia: Felix Alexa, Teatrul Naţional „I.L.Caragiale”Bucureşti – 2h fără pauză

20.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

21.00 Teatrul ACTPăi despre ce vorbim noi aici, domnule? de Cătălin Ştefănescu după romanul „Moromeţii” de Marin Preda, regia: Alexandru Dabija, Teatrul ACT Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

 

Sâmbătă, 1 noiembrie

 

17.00 Teatrul Evreiesc de Stat Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

18.00 Teatrul Odeon, Sala MajesticSânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Cluj-Napoca – 2h 20 min cu pauză

18.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Pictură Cabaret, de Joe Masteroff – un spectacol de Răzvan Mazilu, Teatrul German de Stat Timişoara – 2h 50 min cu pauză

18.30 Teatrul Bulandra, Sala Toma CaragiuIvanov de A. P. Cehov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti – 3h 30 min cu pauză / MAEŞTRI

19.30 Teatrul Nottara, Sala George ConstantinAniversarea de Thomas Vinterberg şi Mogens Rukov, regia: Vlad Massaci, Teatrul „Nottara” Bucureşti – 1h 40 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2hcu pauză

21.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

 

Duminică, 2 noiembrie

 

11.00 şi 21.00 Teatrul Odeon, Sala Studio Parallel, un spectacol de Ferenc Sinkó, regia Ferenc Sinkó şi Leta Popescu, producţie GroundFloor Group – 1h fără pauză

17.00 Teatrul de Artă Şase din 49 de György Spiró, regia: Alexandru Maftei, Teatrul de Artă Bucureşti  – 1h 20min fără pauză

17.00 UNTEATRU Cinci ore cu Mario de Miguel Delibes, regia: Mariana Cămărăşan, UNTEATRU Bucureşti – 1h 20 min fără pauză

19.00 Teatrul Naţional, „I.L.Caragiale” Bucureşti, Sala Studio Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi – aprox. 3h cu pauză

19.00 Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Robert Wilson, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova – 1h 30 min fără pauză

19.00 Teatrul Evreiesc de Stat Mazl-Tov and justice for all! de Andrei Munteanu, regia: Andrei Munteanu, Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti – 1h 45 min fără pauză

19.00 Teatrul Bulandra, Sala Liviu Ciulei Căsătoria de N.V. Gogol, regia: Yuri Kordonsky, Teatrul Bulandra Bucureşti – 2h 30 min cu pauză /MAEŞTRI

19.00 Teatrul de Comedie, Sala Radu BeliganRevizorul de N.V. Gogol, regia: Horaţiu Mălăele, Teatrul de Comedie – 1h 50 min fără pauză / MAEŞTRI

20.00 Teatrul Excelsior HOP (şi noi) în FNT –premianţii Galei Tânărului Actor HOP, ediţia 2014 … în acţiune – 2h cu pauză

 

Pentru mai multe detalii despre festival, consultați pagina oficială a evenimentului. 

Galerie video

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here