Festivalul National de Teatru Independent – Editia a II-a


Cand: 03 Nov - 09 Nov 2014
0
217

Maratonul de piese de teatru de calitate nu se încheie odată cu Festivalul Național de Teatru, căci ștafeta este preluată de a doua ediție a Festivalului Național de Teatru Independent ce se va desfășura în perioada 3-9 noiembrie 2014. Cu participarea a peste 200 de artiști și peste 50 de spectacole, acest FNTi se anunță a fi un eveniment de amploare pentru toate gusturile.

La fel ca anul trecut, și această ediție reunește la București cele mai interesante producții de teatru independent de România. Astfel, vom putea viziona și piese aparținând unor trupe din Iași, Constanța, Sibiu, Oradea și din multe alte orașe. 

Festivalul va debuta, printre altele, cu Ne vom revedea în anul care a trecut, aparținând Teatrului de Sufragerie, care prezintă două cupluri din generaţii diferite care, aflate în sala de aşteptare a unui aeroport, îşi dezvăluie experienţele. Piesa a făcut furori primăvara aceasta, fiind pusă în scenă la aeroportul Otopeni, și, conform regizorului, prin dezvoltarea unui nou concept: teatru de aeroport.

O altă piesă ce se va juca în cadrul festivalului este Șase din 49, care s-a putut viziona și în cadrul FNT, o comedie despre un cuplu de oameni simpli de la țară, care câștigă la LOTO. Însă, evenimentul este unul benefic numai pentru soțul mult prea relaxat, pe când pentru soția panicoasa și paranoică, lucrurile nu sunt tocmai roz.

Cockoşi, piesă multipremiata la festivalul Bucharest Fringe, este programată pentru ultima zi a festivalului. Ea ne prezintă un triunghi amoros în care o femeie se îndrăgostește de un bărbat aflat într-o relație cu un alt bărbat.

Organizatorii festivalului au pregătit și o mulțime de workshop-uri ce se adresează tinerilor actori și studenți la actorie și care vor aborda relația actorului cu impulsurile creative, condițiile pentru un casting reușit și cum să creezi o piesă în 24 de ore. 

 

PROGRAM SPECTACOLE

SÂMBĂTĂ, 1 noiembrie, Festival Preview
19:00 : Cântec de leagăn | producție PanArt, Constanța | Regia: Carmen Lidia Vidu | Godot Cafe-Teatru | 60ʾ

DUMINICĂ, 2 noiembrie, Festival Preview
21:30 : Orice pentru tine, Trilogia Americană 1 | producție DramaForTheMasses, București | Regia: Doina Antohi | Godot Cafe-Teatru | 95'

LUNI, 3 noiembrie
19:00 : Dreaming Romania | producție Teatrul Fix, Iași – Câștigător FNTi, Ediția I | Regia: Mihai Pintilei și Radu Horghidan | Teatru de Artă București | 90'
19:00 : Zic Zac | producție UNATC „I.L. Caragiale”, București | Coregrafia: Andrea Gavriliu | Godot Cafe-Teatru | 75'
20:00 : Cel mai frumos roman din lume | producție Unteatru, București | Regia: Alexandra Penciuc | Unteatru | 90'
20:00 : Novecento | producție Teatrul Plai, București | Regie: Alessandro Barrico | Godot Sub Scenă | 75'
21:30 : Ne vom revedea în anul care a trecut | producție Teatrul de sufragerie, București | Regie: Alexandru Nagy | Godot Cafe-Teatru | 80'

MARȚI, 4 noiembrie
19:00 : Derapaje | producție Radu Iacoban | Regie: Iris Spiridon | Godot Sub Scenă | 65'
19:00 : Cântecul lebedei | producție Teatrul Studio "Geneza Art" Chișinău | Regie: Emil Gaju | Godot Cafe-Teatru | 75'
19:30 : Ce am ales să uit | producție Teatrul Fix, Iași | Regie: Raul Coldea | Teatrul Mignon | 80'
20:00 : Kampf | producție Studio M, Sf. Gheorghe | Regizor-coregraf: Fehér Ferenc | Teatrul de pe Lipscani | 60'
20:15 : Voyeur | Producție Teatrul de Artă București | Regie: Claudiu Istodor | Teatru de Artă București | 70'
20:30 : Un tramvai numit dorință | Producție Unteatru, București | Regie: Andrei și Andreea Grosu | Unteatru | 90'
20:30 : Un tip descurcăreț | Producție Compania Teatrală BIS, Sibiu | Regia: Flaviu Suhastru | Godot Sub Scenă | 60'

MIERCURI, 5 noiembrie
19:00 : Trădare | producție Unteatru, București | Regie: Sânziana Stoican | Unteatru | 100'
19:00 : În parc | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru | 80'
19:00 : Nimic nu îmi scapă | producție UNDA ART, București | Regie: Mihai Baranga | Teatrul de pe Lipscani | 75'
19:30 : Tanța și Costel | producție Teatrul Artemotion, Oradea | Regie: Sebastian Lupu | Teatrul Mignon | 65'
19:30 : Exercițiu după "Flori pentru Algernon" | producție Compania Teatrulescu, Craiova | Regie: Iulia Colan | Teatrul Coquette | 50'
20:00 : Suntem ceea ce iubim | producție Teatrul Luni de la Green Hours, București | Regie: Laura-Maria Vlădoiu | Teatrul Luni de la Green Hours | 120'
20:15 : Stadiu mediu de degradare | producție Teatrul Fix, Iași | Regie: Ovidiu Caița | Teatru de Artă București | 120'
21:00 : Pescărușul | Teatrul Podul, București | Regie: Ana Ioana Macaria, Alexandru Mike Gheorghiu | Teatrul Podul | 100'
21:30 : Intuiția Masculină, Trilogia Americană 3 | producție DramaForTheMasses, București | Regie: Doina Antohi | Godot Cafe-Teatru | 95'

JOI, 6 noiembrie
17:15 Șase din 49 | producție Teatru de Artă București | Regie: Alexandru Maftei | Teatru de Artă București 
19:00 : Identity Check | producție Compania FaPt, Iași | Regie: Florin Caracala | Teatrul de pe Lipscani | 75'
19:00 : La lilieci | producție Teatrul Vostru, Sibiu | Regie: Marian Râlea | Godot Cafe-Teatru | 70'
19:00 : Daca ăla e cu aia, ai'a lui cu cine-o fi? | producție 3/3, Brăila | Regie: Radu Nechifor | Unteatru | 60'
19:30 : Elevator | producție Teatrul Mignon, București | Regie: Dorin Boca | Teatrul Mignon | 70'
20:00 : Demon Amour | producție Teodor Ghiță | Regie: Teodor Ghiță | Godot Sub Scena | 65'
20:00 : Maitreyi | producție Compania DAYA, București | Regie: Chris Simion | Teatrul Bulandra | 135'
20:00 : Povestea poveștilor | producție Brusc Teatru, Botoșani | Regie: Lenuș-Teodora Moraru | Teatrul Coquette | 45'
20:00 : Refuz să cresc. Dacă puteți face o mică donație | producție Scrie despre tine, București | Teatrul Luni de la Green Hours | 60'
21:15 : Poker |coproducție Asociaţia Reciprocă şi Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca | Regie: Leta Popescu | Teatru de Artă București | 55'
21:30 : Carpathian Garden | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban, Tudor Aaron Istodor | Godot Cafe-Teatru | 80'

VINERI, 7 noiembrie
19:00 : LSD Theatre Show | producție Doctor'S Studio, București | Regie: Horia Suru | Godot Cafe-Teatru | 90'
19:00 : Common Lives | producție În Culise la IMAGO, București | Regie: Cristian Bajora | În Culise la IMAGO | 60'
19:30 : În 4D | producție Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca | Regie: Ovidiu Caița | TNB Sala Media | 90'
19:30 : Paravan. Două telefoane. | Jamais-Vu, București | Regie: Matei Lucaci-Grunberg | Teatrul Mignon | 75'
20:00 : G.O.D. | producție Teatrul Luni de la Green Hours | Regie: Marcel Țop | Teatrul Luni de la Green Hours | 60'
20:15 : Feromonii | producție Brusc Teatru, Botoșani | Regie: Vlad Volf | Teatrul de Artă București | 65'
21:45 : Omul pernă | producție UNATC "I.L. Caragiale", București | Regie: Florin Ion Grigoraș | Godot Cafe-Teatru | 140'

SÂMBATĂ, 8 noiembrie
19:00 : Statuia Libertății | producție Contemporanis, Iași | Regie: Alexandru Arion | Godot Cafe-Teatru | 60'
19:00 : Proștii sub clar de lună | producție În Culise la IMAGO, București | Regie: Cristian Bajora | În Culise la IMAGO | 60'
19:30 : Dumnezeul de a doua zi | producție Electric Theatre – Timișoara | Regie: Mihaela Lichiardopol | Teatrul Mignon | 80'
19:00 : Copii Răi | producție ADO, București | Regie: Alexandru Mihăescu | Godot Sub Scenă | 55'
19:00 : Valsul Hazardului | producție Teatrul Coquette, București | Regie: Ingrid Bonta | Teatrul Coquette 
21:00 : La țigănci | producție Unteatru, București | Regie: Andrei și Andreea Grosu | Unteatru | 90'
21:00 : Sex, drugs, gods and rock'n roll | producție Compania Aradi Kamaraszinhaz, Arad | Regie: Tapasztó Ernő | Godot Sub Scena | 60'
21:30 : Dragoste și căpșuni | producție Godot Cafe-Teatru, București | Regie: Marius Gâlea | Godot Cafe-Teatru | 80'

DUMINICĂ, 9 noiembrie
16:00 : Mălăieș în Calcâieș | producție Frilensar – Iași | Godot Cafe-Teatru | 60'
16:15 : Dumnezeu iubește | producție Teatrul IV, București | Regie: Tomi Cristin | Teatrul de Artă București
19:00 : Advertego | producție Varoterem Projekt, Cluj-Napoca | Regie: Botos Bálint | TNB Sala Media | 100'
19:00 : Cinci ore cu Mario | producție Unteatru, București | Regie: Mariana Cămărășan | Unteatru | 85'
19:00 : Box F.M. | producție Radu Iacoban | Regie: Radu Iacoban | Godot Cafe-Teatru | 70'
19:00 : Cockoși | producție Teatrul Act, București | Regie: Horia Suru | Teatrul Act | 90'
21:30 : Gala de închidere – FNTi ediția a II-a | Teatrul de pe Lipscani

 

Pentru mai multe informaţii consultaţi pagina evenimentului.

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here