Saptamana Internationala a Muzicii Noi 2013

0
193

Dacă vrei să auzi sunete noi, muzică din afara zonei de confort cu care te-ai obișnuit, atunci trebuie să încerci concertele de la cea de-a 23-a ediție a festivalului Săptămâna Internațională a Muzicii Noi (SIMN), care are loc în perioada 25-31 mai. Evenimentul are loc în București, dar și în țară, propunându-și să ne prezinte creațiile celor mai relevanți compozitori români și străini din zona muzicii noi culte.

SIMN 2013 îți pregătește peste 20 de concerte în București (recitaluri camerale, spectacole de operă – O scrisoare pierdută de Dan Dediu sau The Awake Dreamer/ Visătorul trezit de MIhaela Vosganian, prezentat în premieră absolută) concerte de muzică  electronică  sau spectacole multimedia), dar și un program de concerte simfonice, vocal-simfonice sau camerale în restul țării.

Mai multe evenimente conexe vor fi prilejuite de această ediție a SIMN, între care lansarea oficială a Centrului de Informare Muzicală din România, o conferință  și o ceremonie de acordare a titlului de Doctor Honoris Cauza compozitorului polonez Zygmunt Krauze sau Simpozionul Internațional Paul Constantinesc – Constantin Silvestri.

Mai jos găsești programul evenimentelor din capitală, iar concertele desfășurate în restul țării, în orașe ca Iași, Cluj, Arad, Ploiești, Timișoara, etc. le găsești listate pe site-ul SIMN.

PROGRAM – București

Sâmbătă, 25 mai 2013 

 

Ora 19:00

Opera Națională București

O scrisoare pierdută de Dan Dediu

Operă în două acte şi un prolog

Libretul de Ştefan Neagrău după piesa omonimă a lui Ion Luca Caragiale

Dirijor: Vlad Conta

Cu participarea Corului şi Orchestrei Operei Naţionale Bucureşti

 

Ora 21:30

 

Studioul de Operă şi Multimedia al UNMB

Concertul Tinerilor Compozitori Români I

Ansamblurile de muzică nouă SeduCânt şi SonoMania

Director artistic: Diana Rotaru

SeduCânt în spectacolul “Ani-motions”

SonoMania în concertul cameral multimedia “Kaleidoscope”

Dirijor: Lucian Beschiu

În program lucrări de: Sabina Ulubeanu, Diana Gheorghiu, Gabriel Mălăncioiu, Darie Nemeş-Bota, Dan Variu

 

 

Duminică, 26 mai 2013

 

Ora 11:00

 

Sala „George Enescu” a UNMB

Recital de flaut Mario Caroli

În program lucrări de: Ivan Fedele, Salvatore Sciarrino, Bruno Mantovani, Kaija Saariaho, Stefano Gervasoni, Doina Rotaru, Tiberiu Olah

 

Ora 16:00

 

Expoziţia Acvaristică (Reef Aquarium) din Parcul Herăstrău, Fairies & Fishes

Instalație-fantezie și performance multimedia de Irinel Anghel

Interpreţi: Irinel Anghel, Raluca Stratulat, Irina Marinescu, Mihai Cucu, grupul experimental ArtDetox

 

Ora 17:30

 

Sala “George Enescu” a UNMB

Ansamblul Profil

Director artistic: Dan Dediu

Dirijor: Gabriel Bebeşelea

Invitată: Bianca Manoleanu (soprană)

În program lucrări de: Cornel Țăranu, Ulpiu Vlad, György Kurtág, Viorel Munteanu, Vladimir Scolnic, Hana Ajiashvili, Cristian Lolea

 

Ora 20:00

 

Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Different Kinds of Electric

Interpreţi: Victor Alexandru Colțea, Adriana Toacsen, Cătălin Crețu, Alexandru Avramovici, Constantin Basica

În program lucrări de: Victor Alexandru Colțea, Cătălin Crețu, Constantin Basica

 

 

Luni, 27 mai 2013

 

Ora 16:30

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala “George Enescu” a UNMB

Recital de pian Andrei Tănăsescu şi Mihai Măniceanu

În program lucrări de: Karlheinz Stockhausen, Horia Şurianu, Costin Miereanu, Robert Zuidam, Liviu Glodeanu, Makoto Shinohara, Gheorghe Costinescu, Henryk Mikolaj Górecki, Andrei Tănăsescu

 

Ora 19:00

 

Opera Națională București

The Awake Dreamer – Visătorul trezit (p.a.a.) de Mihaela Vosganian

Operă trans-realistă într-un act

Scenariu / texte: VarujanVosganian

Regia: Alexander Hausvater

Dirijor: Tiberiu Soare

Cu participarea Orchestrei şi Corului Naţional de Operetă “Ion Dacian” Bucureşti

Interpreţi: Constantin Florescu, grupul experimental InterArt şi dansatori

 

Ora 21:30

 

Curtea interioară a Muzeului Naţional al Ţăranului Român

Electrojazz  Jam Session Vlaicu Golcea

 

 

Marți, 28 mai 2013

 

Ora 16:30

 

Centrul Cultural Tinerimea Română

Corul Preludiu

Dirijor: Voicu Enăchescu

Dirijori invitaţi: Gabriel Marica, Grigore Cudalbu, Luminiţa Guţanu, Cristina Arghir, Răzvan Rados

În program lucrări de: Alexandru Paşcanu, Irina Odăgescu Ţuţuianu, Grigore Cudalbu, Valentin Gruescu, Judith Weir, John Woolrich, Sigismund Toduţă, Tudor Jarda, Vasile Spătărelu, Romuald Twardowski

 

Ora 19:00

 

Centrul cultural Tinerimea Română

 

Partea I a concertului

Recital Emil Vișenescu şi Ansamblul Clarino

Invitat: Alexandru Matei (percuţie)

În program lucrări de: Tiberiu Olah, Giacinto Scelsi, Ioji Yuasa, George Balint

 

Partea a II-a a concertului

Cvartetul de coarde Florilegium

În program lucrări de: Anatol Vieru, Miriam Marbé, Corneliu Dan Georgescu

 

Ora 21:30

 

Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Concertul Tinerilor Compozitori Români II

Ansamblul IconArts

Dirijor: Gabriel Bebeșelea

În program lucrări în primă audiție absolută de: Adina Sibianu, Mihai Murariu, Sebastian Androne, Diana Simon, Dominik Maican, Șerban Marcu, Mihai Măniceanu, Vlad Maistorovici

 

 

Miercuri, 29 mai 2013

 

Ora 12:00

 

Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Lansarea oficială a Centrului de Informare Muzicală din România

 

Ora 16:30

 

Aula Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Recital de lied contemporan Remus și Bianca Manoleanu

Invitat special: Valentin Gheorghiu (pian) – 85 de ani

În program lucrări de: Mihail Jora, Sigismund Toduţă, Theodor Grigoriu, Pascal Bentoiu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Dan Voiculescu, Valentin Gheorghiu, Nicolae Coman, Witold Lutosławski, Horst Lohse, Alexander Muno, Wolfgang Rihm, Luciano Berio

 

Ora 19:00

 

Sala “Mihail Jora” a Radiodifuziunii Române

Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Gheorghe Costin

Soliști: Ladislau Csendes (vioară) şi Emanuela Geamănu (pian)

În program lucrări de: Constantin Silvestri, Aurel Stroe, Dan Constantinescu, Alfred Schnittke

 

Ora 21:00

 

Centrul Naţional de Artă Tinerimea Română

Strigăt de fericire: Glossa

Spectacol de muzică şi poezie

Cu Eusebiu Ştefănescu, Ion Bogdan Ştefănescu, Verona Maier

În program lucrări de: Thorsteinn Hauksson, Laurenţiu Ganea, Dan Voiculescu, Jos Zvaanenburg, Olivier Messiaen, Bruno Strobl, Dan Dediu, Toru Takemitsu, Adrian Enescu, Horaţiu Rădulescu

 

 

Joi, 30 mai 2013

 

Ora 13:00

 

Sala “George Enescu” a UNMB

Ceremonie Doctor Honoris Causa

Zygmunt Krauze – 75 de ani

 

Ora 16:00

 

Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Conferinţă Zygmunt Krauze

 

Ora 19:00

 

Sala “Mihail Jora” a Societății Române de Radiodifuziune

Orchestra Filarmonică din Piteşti

Dirijor: Jin Wang

Soliști: Raluca Stratulat (vioară), Luminița Burcă (vioară), Andreea Țimiraş (violoncel), Mihai Ritivoiu (pian), Tina Munteanu (soprană), Valentin Vasiliu (bariton)

În program lucrări de: Mihai Moldovan, Dumitru Capoianu, Paul Constantinescu, Jin Wang

 

Ora 21:00

 

Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Concert de muzică electronică

Cu participarea lui: Cătălin Crețu, Dan Alexandru, Mihai Cucu

În program lucrări de: Corneliu Cezar, Ana Szilágyi, Adrian Borza, Nicolae Teodoreanu, Călin Ioachimescu, Octavian Nemescu

Concert urmat de lansarea CD-ului Flights, cu muzică de Ana Szilágyi.

Prezintă Lavinia Coman

 

 

Vineri, 31 mai 2013

 

Ora 10:00

 

Sala “Dinu Lipatti” a UNMB

Simpozion Internaţional “Paul Constantinescu – Constantin Silvestri”

 

Ora 13:30

 

Catedrala Romano-Catolică “Sf. Iosif”

Corul Accoustic

Dirijor: Daniel Jinga

La orgă: Marcel Costea

În program lucrări de: John Rutter, Elena Apostol, Diana Vodă-Nuţeanu, Hans Peter Türk, György Ligeti, Christian Petrescu, Marcel Costea

 

 

Ora 16:30

 

Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul de Percuţie GAME

Prof. coordonator: Alexandru Matei

Invitat: Ana Chifu (flaut)

Solist: Daniel Iliescu

În program lucrări de: Yannis Xenakis, Doina Rotaru, Adrian Pop, Violeta Dinescu, Liviu Dănceanu

 

 

Ora 19:00

 

Sala “Mihail Jora” a Radiodifuziunii Române

Corul şi Orchestra Națională Radio

Dirijor: Tiberiu Soare

Solist: Zygmunt Krauze (pian) – 75 de ani – şi Iustinian Zetea (bas)

În program lucrări de: Adrian Iorgulescu, Zygmunt Krauze, Ștefan Niculescu

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here