Spectacole de teatru si actori nominalizati la Premiile UNITER 2013

0
504

După ce ediția de anul trecut a Galei Premiilor UNITER  s-a desfășurat la Teatrul Odeon din București,  în 2013 evenimentul  va ajunge la Iași. Pe 13 mai, la Teatrul Național "Vasile Alecsandri" din Iași vor fi onorate cele mai bune interpretari și spectacole ale anului 2012, fiind acordate și premii speciale și pentru întreagă carieră, ai căror câștigători au fost deja anunțați de Senatul UNITER. 

Printre spectacolele remarcate în acest an se află Năpasta (Radu Afrim) sau Două loturi (Alexandru Dabija) de la Teatrul Național București sau spectacolul Capra cu trei iezi al Teatrului Act, prin nominalizarea Emiliei Dobrin la categoria Cea mai bună actriță în rol principal.

În acest an, Premiul de Excelență al Senatului UNITER va reveni Teatrului Național București, pentru realizarea programului Anul Caragiale, iar premiile pentru întreaga activitate aparțin actorului Matei Alexandru, actriței Leni Pintea-Homeag, reigzorului Alexandru Colpacci, scenografei Axenti Marfă, iar premiul pentru Critică și istorie teatrală lui Constantin Paiu.

Juriul din acest an, compus din criticii de teatru Mircea Morariu, Ion Parhon și Maria Zărnescu, a punctat următoarele spectacole:

 

Premiul pentru debut

Vlad Birzanu – rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopți de vară (Teatrul Anton Pann, Râmnicu Vâlcea)

Rareș Florin Stoica – rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă (teatrul Național București)

Silvia Török – rolul Iris din spectacolul Fetița din bolul peștelui auriu (Teatrul German de Stat Timișoara)

 

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Cei din urmă vor fi cei din urmă – scenariu și regie artistică Gavriil Pinte

D'ale carnavalului – adaptare radiofonica și regie artistică Alexandru Darie

Suzana – scenariu și regie artistică Ilinca Stihi

 

Cea mai bună scenografie

Dragoș Buhagiar – Călătoriile lui Gulliver (Teatrul Național Radu Stanca, Sibiu)

Adrian Damian – Viața e vis (Teatrul Național Timișoara)

Helmut Stürmer – Două loturi (Teatrul Național București)

 

Cel mai bun actor în rol secundar

Bányai Kelemen Barna  – rolul Florin din spectacolul Beznă de mină  (Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”)

András Hatházi – rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

Marius Manole – rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi (Teatrul Naţional Bucureşti)

 

Cea mai bună actriţă în rol secundar

Enikő Györgyjakab – rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

Ofelia Popii – rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu)

Olga Török – rolul Sylvia din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu  (Teatrul German de Stat Timişoara)

 

Cel mai bun actor în rol principal

George Costin – rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót  (Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti)

Lari Giorgescu – rolurile din spectacolul D’ale noastre (Teatrul Naţional Bucureşti)

Nicu Mihoc -rolul titular din spectacolul Platonov  (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu)

 

Cea mai bună actriţă în rol principal

Emilia Dobrin – rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi (Teatrul ACT Bucureşti)

Imola Kézdi – rolul titular in spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)

Tania Popa – rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu (Teatrul Naţional Bucureşti)

 

Cea mai bună regie

Radu AfrimNăpasta (Teatrul Naţional Bucureşti)

Alexandru DabijaDouă loturi (Teatrul Naţional Bucureşti)

Silviu PurcăreteCălătoriile lui Gulliver (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu)

 

Cel mai bun spectacol

Călătoriile lui Gulliver, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu)

D’ale noastre de Gigi Căciuleanu (Teatrul Naţional Bucureşti)

Platonov de A.P. Cehov  (Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu)

 

Premiul pentru critică teatrală: Oltiţa Cîntec, Cristina Rusiecki, Octavian Saiu

Premiile speciale ale Senatului UNITER vor fi acordate domnului Liviu Berehoi (Premiul special pentru Teatru de păpuși și marionete), domnului Tibor Cári (Premiul special pentru muzică de teatru) și domnului Tudor Gheorghe (Premiul special pentru o viață dedicată poeziei autentice).

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here